Skąd wywodzi się Dzień Babci i Dzień Dziadka?

2019-01-21, 11:31

Skąd wywodzi się Dzień Babci i Dzień Dziadka?
Dzień Babci i Dzień Dziadka to rodzinne święta, będące wyrazem wdzięczności wnuków za obecność dziadków.Foto: pixabay.com/sylviebliss

W te dwa dni okazujemy babciom i dziadkom wyjątkową wdzięczność za nauki, troskę, opiekę, a przede wszystkim za ich obecność. Mali wnukowie zapraszają dziadków na przedstawienia szkolne i wręczają laurki, a starsi składają życzenia, przynoszą kwiaty i upominki. Skąd się wzięły te tradycje?

W Polsce Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka i 22 stycznia. W te święta wnuki mają okazję podziękować swoim dziadkom za trud włożony w wychowanie, za czas im poświęcony, za troskę, opiekę, zabawę i przekazaną wiedzę. Przedszkolaki i młodzi uczniowie przygotowują w szkołach przedstawienia dedykowane dziadkom, wykonują laurki, rysunki i inne prezenty. Starsi wnukowie składają dziadkom wizyty, wręczając upominki, wspominając dawne lata, oglądając zdjęcia i spędzając razem czas.

Zaczęło się w Poznaniu

Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a jego datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskie - znanej sławie kina i teatru. Tego właśnie dnia w 1965 roku kobieta miała wystąpić w Poznaniu. Pani Ćwiklińska była już kobietą w sędziwym wieku, bo miała aż 85 lat. Redakcja "Expressu Poznańskiego" wręczyła jej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym ten dzień - Dniem Babci, którego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger.

Mieczysława Ćwiklińska jako pierwsza obchodziła Dzień Babci w Polsce Mieczysława Ćwiklińska jako pierwsza obchodziła Dzień Babci w Polsce

Tradycja ta została podtrzymana następnie przez "Express Wieczorny". Później powstał również zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka – 22 stycznia, dzień po Dniu Babci. Istnieje też przekonanie, że święto dziadków zostało przeniesione do Polski prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Francuski Dzień Babci pochodzi od… kawy

We Francji jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą niedzielę marca. Powstało jako rozwinięcie pomysłu na popularną Kawę Babci czyli Café Grand'Mère. Była to w północnej Francji lat 50. XX w. bardzo popularny napój stworzony i sprzedawany przez małżeństwo Monnier z Roubaix, właścicieli delikatesów. Święto jest okazją do wielu konkursów na najpiękniejsze laurki dla babć, najładniejsze życzenia, wspomnienia o babciach, oraz spotkania z nimi przy ciastku i – oczywiście - kawie. Działa także stowarzyszenie "Fête des grand-mères" które m.in. organizuje pochody ku czci babć, zwane "Mamif'estation".

"

W te dni wnuki mają okazję podziękować swoim dziadkom za trud włożony w wychowanie, za poświęcony czas, za troskę, opiekę, zabawę i przekazaną wiedzę.

Narodowy Dzień Dziadków

Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków - ang. National Grandparents Day. W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie.

Dzień ten ma swój oficjalny hymn ,,A Song for Grandma and Grandpa" („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego święta jest niezapominajka. W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

Świętują tylko babcie…

W Bułgarii swój dzień mają jedynie babcie, choć i tak święto to obchodzone jest hucznie głównie na bułgarskich wsiach i koncentruje się na dziecku urodzonym w ostatnim roku i jego krewnych. Matka wraz z dzieckiem odwiedza rodzinę i obdarowuje ją prezentami. "Babin Den" obchodzi się 21 stycznia, choć większość ludności kultywuje go 20 stycznia.

W Brazylii Dzień babci obchodzi się podobnie jak u nas, 21 stycznia, ale w Hiszpanii 26 lipca. W Japonii na przykład, w ogóle nie istnieje taki dzień, za to świętuje się Dzień Szacunku Dla Wieku.

Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej