X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Super Krwawy Księżyc Wilka – przed nami najpiękniejsze zaćmienie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 17:00
W nocy z 20 na 21 stycznia będziemy mogli podziwiać krwawą pełnię Księżyca. To jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych w roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Super Krwawy Księżyc Wilka – tak nazywa się spektakularne zaćmienie, które zobaczymy w nocy z niedzieli na poniedziałek. Księżyc będzie znajdywał się bliżej Ziemi niż zazwyczaj, będzie większy o 30 proc. i o 14 proc. jaśniejszy niż zwykle.

Dlaczego ''krwawy''?

Podczas pełni Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi, co sprawia, że wygląda jakby zmienił barwę tarczy na czerwony odcień. Dzieje się tak z powodu przejścia światła słonecznego przez ziemską atmosferę, która zachowuje się jak soczewka zakrzywiająca bieg światła. Działa też jak filtr, przepuszczając więcej czerwonego światła niż niebieskiego, dlatego Księżyc przybiera rudy kolor.

Dlaczego ''wilczy''?

Każda pełnia Księżyca nazywa się inaczej, na styczniową mówi się Pełnia Wilka. Takie nazewnictwo zaczęli używać rdzenni Amerykanie i ludność średniowiecza, bo w styczniu wilki wykazywały większą aktywność niż zwykle i częściej przeszukiwały osady w poszukiwaniu pożywienia.

Krwawa pełnia: kiedy dokładnie oglądać?

Od godz. 4:33 w całej Europie widoczne stanie się częściowe zaćmienie Księżyca, natomiast pełne zaćmienie będziemy mogli podziwiać od godz. 5:41 aż do godz. 6:44 - będzie je można oglądać gołym okiem. Pamiętajmy o nastawieniu budzików!

Barbara Szczypiór

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak