more_horiz
Wiadomości

Jeździsz nieodśnieżonym autem? Zapłacisz do 500 zł

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:38
Kierowcy muszą pamiętać o tym, aby przed wyruszeniem w drogę odśnieżyć samochód. W przeciwnym razie narażają się na mandat i punkty karne.
Za jazdę nieodśnieżonym autem grozi mandat i punkty karne
Za jazdę nieodśnieżonym autem grozi mandat i punkty karneFoto: shutterstock.com

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5)  każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy dokładnie odśnieżyć cały samochód, nie tylko szyby i tablice rejestracyjne. Oczyszczone muszą być też reflektory, dach, maska i bagażnik. Warto zadbać także o stan wycieraczek, żeby nie były pokryte lodem.

Spadający z karoserii pod wpływem wiatru śnieg może utrudnić widoczność kierowcy pojazdu i innym uczestnikom ruchu drogowego, a przy szybszej jeździe stanowić śmiertelne zagrożenie.

Mandat do 500 zł i punkty karne

Za nieprzygotowanie auta do jazdy grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł i trzy punkty karne.

Warto wstać wcześniej rano i odpowiednio odśnieżyć samochód nie tylko po to, aby uniknąć kary, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych.

Barbara Szczypiór

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak