X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jeździsz nieodśnieżonym autem? Zapłacisz do 500 zł

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:38
Kierowcy muszą pamiętać o tym, aby przed wyruszeniem w drogę odśnieżyć samochód. W przeciwnym razie narażają się na mandat i punkty karne.
Za jazdę nieodśnieżonym autem grozi mandat i punkty karne
Za jazdę nieodśnieżonym autem grozi mandat i punkty karneFoto: shutterstock.com

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5)  każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy dokładnie odśnieżyć cały samochód, nie tylko szyby i tablice rejestracyjne. Oczyszczone muszą być też reflektory, dach, maska i bagażnik. Warto zadbać także o stan wycieraczek, żeby nie były pokryte lodem.

Spadający z karoserii pod wpływem wiatru śnieg może utrudnić widoczność kierowcy pojazdu i innym uczestnikom ruchu drogowego, a przy szybszej jeździe stanowić śmiertelne zagrożenie.

Mandat do 500 zł i punkty karne

Za nieprzygotowanie auta do jazdy grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł i trzy punkty karne.

Warto wstać wcześniej rano i odpowiednio odśnieżyć samochód nie tylko po to, aby uniknąć kary, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych.

Barbara Szczypiór

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak