Świat wspomina Pawła Adamowicza. Uczczono jego pamięć w Parlamencie Europejskim

2019-01-14, 18:57

Świat wspomina Pawła Adamowicza. Uczczono jego pamięć w Parlamencie Europejskim
Paweł Adamowicz. Foto: PAP/Adam Warżawa

Z wielu miejsc na świecie płyną słowa żalu i kondolencje po zabójstwie prezydent Gdańska, Pawła Adamowicza. To m.in. pożegnania burmistrzów i merów Wilna, Londynu, Palermo. Prezydenta Gdańska żegnają przedstawciele władz Unii Europejskiej. Wspominają go także Białorusini i Polacy na Białorusi.

Posłuchaj

Nie żyje prezydent Gdańska. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Parlament Europejski uczcił w poniedziałek na rozpoczynającej się sesji w Strasburgu "ofiary nienawiści", w tym prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł w wyniku obrażeń zadanych mu przez nożownika.

- Musimy pamiętać, że nigdy nasz przeciwnik nie może stać się naszym wrogiem, a przemoc werbalna może stać się przemocą fizyczną - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Pożegnał także Pawła Adamowicza na Twitterze.


Przedstawiciele grup politycznych wypowiadali się w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska, a także w sprawie grudniowego zamachu terrorystycznego, do którego doszło w Strasburgu.

Wiceszef KE o Adamowiczu

Słowa współczucia po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przekazał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Frans Timmermans napisał, że jest zdruzgotany tą informacją. "Taka bezsensowna przemoc. Moje myśli i modlitwy są z jego najbliższymi, przyjaciółmi. Gdańskowi, Polsce, Europie będzie go brakowało" - napisał wiceszef Komisji. 

Wyrazy smutku z Wilna

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydenta miasta zaprzyjaźnionego z Wilnem – tak napisał na Facebooku mer Wilna Remigijus Szimaszius.

Szimaszius złożył wyrazy współczucia rodzinie Adamowicza, współpracownikom, wszystkim Polakom i przyjaciołom z Gdańska.

”Spoczywaj w pokoju, Pawle” - napisał Szimaszius.

Paweł Adamowicz był wielkim przyjacielem Wilna. Często je odwiedzał. Rodzice Adamowicza zostali przesiedleni do Gdańska z Wilna w 1946 r.  Wilno współpracuje z Gdańskiem od 20 lat.

Wstrząśnięty "barbarzyńskim zamachem na prezydenta Gdańska" - jak napisał - jest również minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkiewiczius.

Białorusini i Polacy na Białorusi wspominają Pawła Adamowicza

Rozgłośnia "Radio Swaboda" zauważa, że Paweł Adamowicz niejednokrotnie bywał na Białorusi. Odwiedził Grodno, Nowogródek, Mińsk i Połock. Spotykał się z przedstawicielami białoruskich władz, ale też pomagał nieuznawanemu przez te władze Związkowi Polaków. Podarował polskim dzieciom ponad tysiąc podręczników do nauki języka polskiego.

Każdego roku do Gdańska na odpoczynek jechała grupa polskich dzieci z Białorusi.

Dzięki zaangażowaniu Pawła Adamowicza zdelegalizowane przez władze białoruskie Liceum Humanistyczne imienia Jakuba Kołasa z Mińska stało się filią jednej ze szkół w Gdańsku. Ten krok umożliwiał młodzieży niezależnego liceum podjęcie studiów, np. w Polsce, po ukończeniu szkoły.

Palermo: "padł ofiarą klimatu przemocy i nienawiści, z którym walczył"

W związku ze śmiercią burmistrza Gdańska Pawła Adamowicza dziś i jutro flagi na budynkach publicznych w Palermo będą opuszczone do połowy masztu. Tę decyzję podjął burmistrz miasta Leoluca Orlando.

W wydanym oświadczeniu Orlando przypomniał, że Paweł Adamowicz był jednym z promotorów Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Stowarzyszenie powstało w 2016 roku. Zajmuje się zrównoważonym rozwojem miast w oparciu o dialog i kulturę. Burmistrz Palermo powiedział, że Paweł Adamowicz padł ofiarą klimatu przemocy i nienawiści, z którym walczył. Dodał, że dzięki niemu Gdańsk stał się wzorem gościnności i współpracy wbrew - jak mówił - populistycznym tendencjom panującym w Polsce. Wszystkie najważniejsze włoskie media poinformowały o zamachu na Pawła Adamowicza i o jego śmierci. Nie wiążą jednak tragedii ze sporami politycznymi i społecznymi. 

Pożegnanie z Londynu

Burmistrz Londynu Sadiq Khan na Twitterze pisze, że śmierć Adamowicza to "druzgocąca strata".

Burmistrz zamieścił dwa wpisy: jeden po angielsku, drugi po polsku. Sadiq Khan pisze o "smutnym dniu", a śmierć Pawła Adamowicza nazywa "druzgocacą stratą dla mieszkańców Gdańska, przyjaciół i rodziny prezydenta Adamowicza". Burmistrz dodaje do tej listy wszystkich tych, którzy "cenią służbę publiczną, postępową politykę i otwartą, dostępną dla wszystkich demokrację". Wpis kończy deklaracja: "myśli, modlitwy i solidarność Londynu są z Gdańskiem".

W imieniu rządu Wielkiej Brytanii kondolencje w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza złożył w poniedziałek brytyjski minister ds. europejskich Alan Duncan. Podkreślił, że "ataki na polityków uderzają w samo serce demokracji".

Polityk, który jest posłem Partii Konserwatywnej i zajmuje obecne stanowisko od 2016 roku, podkreślił na Twitterze, że jest "zbulwersowany i zasmucony tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza, który został zaatakowany w trakcie wspierania wydarzenia dobroczynnego".

Rosyjskie media o Adamowiczu

Rosyjskie media w krótkich depeszach poinformowały o śmierci Pawła Adamowicza. Radio Echo Moskwy przypomniało, że prezydent Gdańska publikował na stronach rozgłośni swojego bloga.

O śmierci Pawła Adamowicza doniosła także rosyjska „Nowaja Gazieta”. Gazeta zamieściła krótką notę biograficzną prezydenta Gdańska, w której podkreśliła, że zajmował on urząd przez 20 lat. Przebieg tragicznego zdarzenia, w trakcie którego 27-letni mężczyzna ugodził Pawła Adamowicza nożem, opisała agencja TASS. Zdjęcie Pawła Adamowicza i informację o jego śmierci zamieścił portal informacyjny "Nowy Kaliningrad”.

Część rosyjskich dziennikarzy na swoich stronach internetowych przypomniała, że prezydent Gdańska uczestniczył w wielu przedsięwzięciach organizowanych wspólnie z obwodem kaliningradzkim, a w trakcie ubiegłorocznego mundialu wsparł logistycznie władze Kaliningradu.

Komunikat biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców

Pracownicy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, czyli urzędu ONZ koordynującego działania na rzecz uchodźców, wyrazili smutek po śmierci Pawła Adamowicza. W opublikowanym przez urząd komunikacie czytamy, że prezydent Gdańska był bardzo odważnym i moralnym liderem, pokazującym, jak należy pomagać w integrowaniu uchodźców i migrantów. "Choć otrzymywał maile z pogróżkami za swoją przyjazną uchodźcom postawę, nigdy nie osłabła jego wiara w integrację" - napisała o Pawle Adamowiczu Montserrat Feixas Vihe, przedstawicielka organizacji na Europę Środkową.

Kondolencje z Niemiec

Niemiecka Brema, która jest miastem partnerskim Gdańska, żegna Pawła Adamowicza. Jak dowiedziało się Polskie Radio, władze miasta wystawiły w ratuszu księgę kondolencyjną. Ponadto, na oficjalnych stronach ratusza, Pawła Adamowicza pożegnał burmistrz Bremy Carsten Sieling.

Wstrząśnięci zamordowaniem Pawła Adamowicza są czołowi niemieccy politycy. Prezydent Frank Walter Steinmeier złożył kondolencje żonie zamordowanego prezydenta Gdańska. Napisał, że  bezsensowny akt przemocy, który doprowadził do śmierci Pawła Adamowicza, przyjął z wielkim smutkiem. "Chciałbym Pani złożyć szczere, płynące z serca kondolencje, także w imieniu moich rodaków" - napisał Steinmeier.

Z kolei rzecznik prasowy rządu Steffen Seibert nazwał zabójstwo prezydenta Gdańska czynem podstępnym i okropnym. "Opłakujemy Pawła wspólnie z naszymi przyjaciółmi" - napisał na Twitterze rzecznik. Także wicekanclerz Olaf Scholz napisał na Twitterze, że jest dogłębnie wstrząśnięty zabójstwem Pawła Adamowicza, który padł ofiarą "tchórzliwego ataku".

Szef niemieckiej dyplomacji napisał, że Niemcy są zasmucone i zszokowane śmiercią prezydenta Gdańska. "W trudnych godzinach myślimy o jego rodzinie i przyjaciołach" - napisał na Twitterze Heiko Maas.

Hiszpańskie wyrazy współczucia dla rodziny i mieszkańców miasta

Ambasador Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria przekazał w imieniu władz swego kraju kondolencje z powodu śmierci Pawła Adamowicza. Napisał, że przesłał do Gdańska "wyrazy współczucia dla rodziny i mieszkańców miasta". Przypomniał, że Adamowicz zmarł w wyniku ran odniesionych po niedzielnym "brutalnym ataku, godnym potępienia".

Zamach na prezydenta Gdańska potępiają też hiszpańskie media, przypominając, że Adamowicz zmarł wskutek ran odniesionych w ataku, do którego doszło podczas imprezy charytatywnej.

Burmistrz Turku wyraziła żal

Burmistrz fińskiego miasta Turku Minna Arve wyraziła poniedziałek żal z powodu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz złożyła kondolencje rodzinie zmarłego i jego miastu. Turku i Gdańsk są miastami partnerskimi od ponad 60 lat.

"Jest mi bardzo przykro słyszeć, że prezydent Gdańska zmarł po otrzymaniu ciosu nożem podczas strasznego ataku. Moje najszczersze kondolencje dla jego rodziny oraz miasta Gdańsk" - napisała na Twitterze Arve.

Smutek burmistrza szwedzkiego Kalmaru

Także włodarz kolejnego miasta partnerskiego Gdańska – szwedzkiego Kalmaru – wyraził ogromny smutek z powodu ataku na Pawła Adamowicza.

"Jestem głęboko poruszony wieściami, jakie nadeszły z Gdańska. Wielokrotnie spotykaliśmy się z prezydentem Adamowiczem zarówno w Kalmarze, jak i w Gdańsku. Kontaktowaliśmy się ze sobą zaledwie kilka tygodni temu. Chcę przekazać moje kondolencje żonie oraz dzieciom prezydenta, a także pozdrowić mieszkańców Gdańska, którzy stracili bardzo cenionego zarządcę" - napisał w oświadczeniu burmistrz Kalmaru Johan Persson.

Położony nad Bałtykiem Kalmar opuści we wtorek flagi do połowy masztu na znak żałoby po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

Kondolencje z Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył kondolencje w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Jestem zszokowany wiadomością o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wiem, jak wiele dobrego uczynił on dla Ukraińców w Polsce i dla stosunków ukraińsko-polskich. To dla nas wszystkich wielka strata. Solidaryzujemy się z Polską i polskim narodem w smutku i modlitwie. Cześć Jego pamięci" - napisał Poroszenko na swym koncie na Twitterze w poniedziałek wieczorem.

Premier Czech: "jestem przerażony, że coś podobnego stało się w Polsce"

Kondolencje "rodzinie i bliskim" zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza złożył w poniedziałek premier Czech Andrej Babisz. Podkreślił, że "jest przerażony, że coś podobnego stało się w Polsce".

"Właśnie w Singapurze czytam, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł po ciężkich zranieniach. Składam szczere kondolencje rodzinie i wszystkim bliskim. Jestem przerażony, że coś podobnego stało się w Polsce. Tych szalonych spraw nigdy nie zrozumiem" - napisał na Twitterze Babisz.

Media w Grecji o śmierci Pawła Adamowicza

Główne media w Grecji informują o śmierci Pawła Adamowicza. Podkreślają, że Polska jest zszokowna napaścią na prezydenta Gdańska. Grecka gazeta "Kathimerini" w internetowym wydaniu cytuje słowa Jarosława Kaczyńskiego, który wyraził głęboki żal z powodu śmierci prezydenta Gdańska. W komentarzu napisano, że mimo sporów politycznych wszystkie ugrupowania potępiły atak nożownika. 

"Eleftheros Typos" informuje, że Paweł Adamowicz został zaatakowany podczas zbiórki pieniędzy na sprzęt medyczny w obecności setek osób. O tragedii na swej stronie poinformowała też m.in grecka telewizja SKAI podając, że Paweł Adamowicz przegrał walkę o życie po pięciogodzinnej operacji. Media zamieszczają zdjęcia prezydenta Gdańska podkreślając, że sprawował tę funkcję przez 20 lat.

 ***

PAP/IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej