more_horiz
Wiadomości

CBŚP zatrzymała producentów amfetaminy. Grupa mogła działać od 2004 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 09:50
Policjanci CBŚP ustalili dane 15 osób zamieszanych w przestępczość narkotykową. Wśród nich są m.in. podejrzany o założenie zorganizowanej grupy przestępczej i kierowanie nią, "chemicy" oraz "dilerzy". 
Zatrzymanie podejrzanych przez CBŚP
Zatrzymanie podejrzanych przez CBŚPFoto: cbsp.policja.pl

Z ustaleń CBŚP z Kielc i mazowieckiego wydziału Prokuratury Krajowej wynika, że członkowie grupy mogli nawet przez kilkanaście lat produkować amfetaminę i prekursora do jej produkcji, tj. BMK. Substancje te trafiały na czarny rynek do kilku województw w Polsce.

Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu CBŚP w Kielcach od lipca 2017 roku prowadzi, pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Warszawie, śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją środków odurzających w postaci amfetaminy.

W toku śledztwa ustalono, że grupa mogła działać od 2004 roku do lipca 2017 roku na terenie województw mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W tym czasie członkowie grupy mogli wyprodukować setki kilogramów siarczanu amfetaminy i około 200 litrów BMK.

"Chemicy"

Z ustaleń policjantów CBŚP wynika, że w grupie występował ścisły podział ról. Jedna z osób zorganizowała rozpoczęcie produkcji, tzw. "chemicy" zajmowali się produkcją amfetaminy i BMK oraz ulepszaniem sposobów jej wytwarzania, a nawet skracaniem tzw. cyklów produkcyjnych. Pozostałe osoby odpowiedzialne były za znalezienie miejsc, w których można było prowadzić produkcję, oraz zajmowali się sprzedażą wyprodukowanych substancji.

W minionym tygodniu policjanci z zarządów CBŚP w Kielcach, Warszawie i w Katowicach przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego i śląskiego. Wówczas zatrzymano dwanaście osób i przeszukano ich miejsca zamieszkania. Kolejne trzy osoby zostały doprowadzone z zakładów karnych, gdzie aktualnie przebywają. Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie przedstawił jednemu podejrzanemu zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się produkcją amfetaminy i prekursora w postaci BMK.

Trzy osoby są podejrzane o udział w tej grupie. Pozostałym przedstawiono między innymi zarzuty produkcji, jak również udziału w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i prekursora w postaci BMK. Na podstawie zebranego materiału dowodowego wobec sześciu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Pięć osób zostało objętych dozorem policyjnym. 

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA CBŚP narkotyki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBŚP podsumowuje rok. Rozbite mafie i tony zatrzymanych narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 12:16
 Centralne Biuro Śledcze Policji kończy 2018 rok z sukcesami na koncie. Dzięki pracy funkcjonariuszy na tzw. czarny rynek nie trafiło ponad 11 ton narkotyków, zlikwidowano 22 laboratoria, 40 plantacji konopi indyjskich. To był rekordowy rok – powiedziała rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz. 
rozwiń zwiń