X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagrody Ordynariatu Polowego WP Benemerenti dla Archidiecezji Warszawskiej i saperów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 18:18
Archidiecezja Warszawska i polscy saperzy - żołnierze Wojsk Inżynieryjnych zostali laureatami dorocznej nagrody Ordynariatu WP Benemerenti ("dobrze zasłużonym").
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz w imieniu Archidiecezji Warszawskiej odbiera nagrodę Benemerenti Ordynariatu Polowego WP podczas gali wręczenia wyróżnień w Wojskowej Akademii Technicznej
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz w imieniu Archidiecezji Warszawskiej odbiera nagrodę Benemerenti Ordynariatu Polowego WP podczas gali wręczenia wyróżnień w Wojskowej Akademii TechnicznejFoto: PAP/Radek Pietruszka

Uroczysta gala wręczenia nagród Benemerenti odbyła się w sobotę w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie - w 100. rocznicę ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce.

Dyplom i szklaną statuetkę Katedry Polowej WP, na której w tym roku jest umieszczony jubileuszowy medal 100-lecia Biskupstwa Polowego wraz z medalem "Milito pro Christo" Archidiecezja Warszawska otrzymała "za nieustanne wspieranie duszpasterstwa wojskowego, za wkład w kształcenie alumnów przeznaczonych do posługi w Ordynariacie Polowym a szczególnie za posługę pierwszego Biskupa Polowego Stanisława Galla, biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej".

W uzasadnieniu nagrody podkreślono, że "losy duszpasterstwa wojskowego i Archidiecezji Warszawskiej są ze sobą nierozerwalnie splecione". - 9 listopada 1918 roku ówczesny kierownik Ministerstwa Spraw Wojskowych, płk. Jan Wroczyński, w porozumieniu z arcybiskupem warszawskim Aleksandrem Kakowskim powołał do życia Konsystorz Polowy. Ta tymczasowa struktura duszpasterska została zastąpiona 5 lutego 1919 r. przez Biskupstwo Polowe. Pierwszy biskup polowy Stanisław Gall, mianowany przez papieża Benedykta XV, pełnił funkcję biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej, a podczas II wojny światowej jej apostolskiego administratora. Duszpasterstwo wojskowe zawdzięcza temu biskupowi podstawowe zręby swojej organizacji i działania, które przetrwały próbę czasu - zaznaczył w uzasadnieniu biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.

Nagroda dla polskich saperów

Polscy saperzy - żołnierze Wojsk Inżynieryjnych zostali nagrodzeni za "wsparcie organizacyjne w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie". W uzasadnieniu nagrody, bp Guzdek podkreślił, że polscy saperzy zapisali na kartach historii Wojska Polskiego piękne świadectwo ofiarnej służby. - Stanowią oni istotne wsparcie inżynieryjne dla wszystkich rodzajów wojsk. Swoje zadania realizują zarówno w sytuacjach bojowych, jak i w czasie pokoju. Wojska Inżynieryjne po I wojnie światowej zaangażowały się w odbudowę kraju zniszczonego przez działania wojenne. Rozminowanie, budowa dróg i mostów, a także innych elementów wojskowej infrastruktury stanowiły ogromny wkład w tworzenie lepszej przyszłości. Te same zadania zostały postawione Wojskom Inżynieryjnym po zakończeniu II wojny światowej - zaznaczył biskup polowy.

Dodał, że także dziś jednostki Wojsk Inżynieryjnych świadczą pomoc na rzecz Sił Zbrojnych w kraju oraz uczestniczą w misjach pokojowych ONZ i NATO. Ponadto angażują się w pomoc ludności cywilnej podczas klęsk żywiołowych. Posiadając specjalistyczne przygotowanie i stosując coraz nowocześniejszy sprzęt inżynieryjny, są w stanie podjąć się najtrudniejszych zadań, często obciążonych dużym ryzykiem. - Dowodem ich sprawności była nieoceniona pomoc przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Z ich trudu korzystały miliony młodych ludzi z całego świata - podkreślił bp Guzdek.

Wręczając nagrody biskup polowy powiedział, że "wielu ludzi żyje ewangelicznymi ideałami". Dodał, że są to ludzie, którzy tak wiele wnoszą dla naszej ojczyzny. Życzył też, żeby rok 2019 był dla Polski i dla wszystkich Polaków, a zwłaszcza dla odznaczonych jeszcze bardziej pomyślny i owocny.

Wyróżnienia za prawdę i sprawiedliwość 

Bp Guzdek wręczył też medale "Milito pro Christo" ("Walczę dla Chrystusa"), przyznawane "za dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby Chrystusowy duch przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi". Medalem tym zostali odznaczeni: gen. broni Jarosław Mika, gen. bryg. Sławomir Owczarek, gen. w st. spoczynku Bogusław Bębenek.

Wojskowy hierarcha wyróżnił też medalami "w służbie Bogu i Ojczyźnie" twórców pieśni patriotycznych w setną rocznicę ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce: Pobłogosław Panie Boże dni chwały. To za wolność" - Lecha Konopińskiego, literata, poetę, autora tekstów dla dzieci i młodzieży oraz widowisk telewizyjnych, dziennikarza, a także twórcę ok. 600 pieśni i piosenek oraz kompozytora Adama Marka Wojdaka wieloletniego artystę piosenkarza oraz konferansjera Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i aranżera Stanisława Strączka, wybitnego zasłużonego dla sztuki muzycznej, pułkownika, profesora, byłego dyrygenta Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Sobotniej uroczystości towarzyszył noworoczny koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W uroczystości tej uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński przedstawiciele parlamentu, rządu, generałowie i oficerowie WP oraz rodziny wojskowych.

Nagrody Benemerenti ("dobrze zasłużonym") są przyznawane przez Ordynariat Polowy WP od 1995 roku osobom i instytucjom, które dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa jest prawda i sprawiedliwość.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak