X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan Józef Kasprzyk: 2019 r. będzie ważny dla weteranów Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 16:32
- To będzie ważny rok dla weteranów Armii Krajowej - przypomina szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W lipcu i sierpniu upłynie 75 lat od dwóch powstań, które miały na celu wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej, 7 lipca 1944 roku rozpoczęła się na Wileńszczyźnie operacja "Ostra Brama", zaś 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie.
Audio
  • Jan Kasprzyk: 2019 ważnym rokiem dla weteranów Armii Krajowej (IAR)
Jan Józef Kasprzyk
Jan Józef Kasprzyk Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Jan Józef Kasprzyk zapowiada godne upamiętnienie obu zrywów. - Pragniemy aby weterani walk o niepodległość w lipcu mogli pojechać na Wileńszczyznę i w Krawczunach oraz w Wilnie oddać hołd swoim kolegom, którzy polegli w 1944 roku w walce z Niemcami - mówił szef Urzędu. Były to walki żołnierzy Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgu AK z Niemcami. Oddziały dowodzone przez pułkownika Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" zamierzały przejąć Wilno przed wkroczeniem Armii Czerwonej. 

- Równie ważne będzie uczczenie bohaterów Powstania Warszawskiego - największego zbrojnego zrywu w okupowanej Europie - które było kolejnym wielkim wołaniem o wolną Polskę, o to, że musi ona istnieć, i że nie ma sprawiedliwej Europy bez Polski suwerennej na mapie świata - tłumaczył Jan Józef Kasprzyk.
Inne ważne rocznice poświęcone będą między innymi powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Armii Krajowej, która wywodzi się z powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku organizacji Służba Zwycięstwu Polski, przekształconej rok później w Związek Walki Zbrojnej.

W związku z tymi rocznicami w szczególny sposób upamiętniony zostanie dowódca Armii Krajowej, Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej, generał Stefan Rowecki "Grot". Uroczystości planowane są na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen w Niemczech, gdzie w 1944 roku został zamordowany.

W tym roku Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych planuje również w szczególny sposób uczcić generała Kazimierza Sosnkowskiego - najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego i założyciela Związku Walki Czynnej, w latach II wojny światowej Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Po wojnie generał mieszkał w Kanadzie, gdzie zmarł w 1969 roku. 

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Klimczak: Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 18:00
- Przesłuchiwani przez gestapo na al. Szucha krzyczeli w niebogłosy, a krew lała się po ścianach - wspominał w Polskim Radiu 24 Kazimierz Klimczak ps. "Szron".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Płużański: wyrok w sprawie serialu ZDF może być przełomem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:43
- Przedstawianie Armii Krajowej, jako organizacji bandyckiej i antysemickiej było po prostu kłamstwem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o niemieckim serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" historyk Tadeusz Płużański.
rozwiń zwiń