X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wizyta Angeli Merkel w Grecji. Kanclerz Niemiec ostro skrytykowana

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 21:51
Część polityków i działaczy społecznych w Grecji ostro skrytykowała zakończoną w piątek wizytę Angeli Merkel w Atenach. Niektórzy uważają, że była to próba ingerencji w wewnętrzne sprawy ich kraju. Jednym z głównych tematów rozmów kanclerz Niemiec z greckimi politykami było porozumienie między rządami w Atenach i Skopje w sprawie nazwy "Macedonia".
Audio
  • Grecja: politycy krytycznie o wizycie Angeli Merkel. Relacja Beaty Kukiel-Vraili (IAR)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Grecji
Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w GrecjiFoto: PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

Lewicowy polityk Alekos Alawanos powiedział, że rząd Aleksisa Ciprasa jest usłużny wobec Berlina. Nazwał go jednym z najbardziej poddańczych rządów od czasów wyzwolenia Grecji spod osmańskiego panowania. Były lider partii Synaspismos, dawniej związany z Syrizą, w greckiej telewizji SKAI wyraził też przekonanie, że wizyta Angeli Merkel ma na celu wpłynięcie na deputowanych, aby zatwierdzili porozumienie z rządem w Skopje.

Politycy: wizyta w związku z Macedonią

Mikis Theodorakis, znany kompozytor, obrońca praw człowieka i pokoju, napisał na swojej stronie internetowej, że Angela Merkel podporządkowała sobie Aleksisa Ciprasa. Stwierdził, że przyjechała do Grecji, aby skontrolować zgliszcza, jakie zostały po latach twardej niemieckiej polityki i wykorzystać, co jeszcze pozostało.

Wielu innych polityków i analityków podkreśla, że wizyta Angeli Merkel w tym czasie nie jest przypadkowa. Doszło do niej tuż przed głosowaniem nad porozumieniem w sprawie nazwy "Macedonia". Umowa trafi do greckiego parlamentu, gdy tylko Skopje zatwierdzi poprawki do konstytucji zmieniające nazwę kraju na Macedonia Północna. W zamian za konstytucyjną zmianę nazwy państwa rząd w Atenach zobowiązał się nie blokować dłużej wejścia tego państwa do Unii Europejskiej i NATO. Wcześniej Ateny nie zgadzały się na to w obawie o roszczenia terytorialne.

Porozumienie rządów

Macedonia to największy region w Grecji, a jego mieszkańcy nazywają siebie Macedończykami. Starożytna Macedonia jest dla Greków częścią ich dziedzictwa narodowego. Wielu polityków i specjalistów uważa, że porozumienie, jakie rząd Aleksisa Ciprasa zawarł z rządem Zorana Zaewa, jest niekorzystne dla Grecji. Największy sprzeciw budzi uznanie języka macedońskiego i macedońskiej narodowości.

Zgodnie z analitykami realizacja porozumienia między Atenami a Skopje to jeden z głównych celów polityki Angeli Merkel na Bałkanach.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak