more_horiz
Wiadomości

Na ferie bezpiecznym autokarem. Gdzie można go skontrolować?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 11:10
Rodzice i opiekunowie dzieci i młodzieży, wyjeżdżających na wypoczynek w czasie ferii zimowych, mogą się zwrócić do policji o skontrolowanie kierowców i autokarów - przypomina policja. Publikuje też dedykowane numery telefonów i wykaz miejsc, w których można sprawdzić autobus.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W pierwszym terminie, od 12 do 27 stycznia, będą wypoczywali uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

- Jeżeli chcemy skorzystać ze sprawdzenia autokarów, którymi dzieci i młodzież pojadą na ferie, to powinniśmy to zgłosić przewoźnikowi lub do komendy policji na numer alarmowy 997. Powinniśmy to zrobić wcześniej, żeby można było sprawie przeprowadzić kontrole, bowiem z reguły wyjazdy odbywają się w podobnych godzinach w weekend. Już sprawdzony autokar przyjedzie na miejsce zbiórki i wyjazd będzie mógł odbyć się zgodnie z planem - powiedziała rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji podinsp. Monika Chlebicz.

Stałe miejsca kontroli

W większych miastach województwa wyznaczono stałe punkty kontroli autokarów, w pozostałych miejscowościach kontrole będą prowadzone w miejscu wyjazdu na ferie.

Policjanci udostępnili wykaz stałych miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autokarów i stanu psychofizycznego kierowców autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Biuro Ruchu Drogowego KGP opracowało wykaz tych punktów z terenu całego kraju wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców. 

W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Jak zgłosić potrzebę kontroli autokaru wiozącego dzieci na wypoczynek? Można to zrobić osobiście w każdej jednostce policji, lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 997 lub 112. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu mamy szansę uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji

Zaczynają się ferie

W pięciu województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 12 stycznia a 24 lutego.
Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.

Pierwsi – od 12 do 27 stycznia – będą wypoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Od 19 stycznia do 3 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 26 stycznia do 10 lutego – odpoczną od szkoły uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Ostatni – od 9 do 24 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Następna przerwa w nauce – z okazji Świąt Wielkanocnych – będzie od 18 do 23 kwietnia.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.

PAP/IAR/policja.gov.pl / PolskieRadio24.pl// agkm


Terminy ferii zimowych Terminy ferii zimowych
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak