X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Co jeszcze warto wiedzieć o e-papierosach?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:00
W poprzednim artykule dokładnie przyjrzałem się jednemu z głównych składników płynów do e-papierosów, czyli glikolowi propylenowemu. Wbrew strasznej nazwie, ta substancja nie jest specjalnie toksyczna dla człowieka. Dziś przyszedł czas na przyjrzenie się innym składnikom e-papierosów: glicerynie, nikotynie i dodatkom smakowym. 
E-papierosy to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego palenia
E-papierosy to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego paleniaFoto: Shutterstock.com

Gliceryna jest substancją występującą naturalnie. Wytwarzana jest z olejów roślinnych. Kiedyś była traktowana jako odpad przy produkcji mydła. W e-papierosach jest "bazą" i rozpuszczalnikiem dla nikotyny i substancji smakowych wzbogacających mieszanki. Jest znana od wieków i szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym. Badania na szczurach laboratoryjnych, nie wykazały toksyczności gliceryny, nawet przy częstym raczeniu zwierząt jej oparami. Dopiero dawka 0,6 miligrama na litr wdychanego powietrza, okazała się drażniąca. Tyle tylko, że odpowiada to 6 godzinom bezustannego zaciągania się raz za razem elektronicznym papierosem.

Gliceryna stosowana w produkcji mydła, jest składnikiem płynów do e-papierosów Gliceryna stosowana w produkcji mydła, jest składnikiem płynów do e-papierosów

Nawet najbardziej zawzięci e-palacze nie są w stanie osiągnąć takiego wyniku, ba, nawet gdyby próbowali go osiągnąć, to prawdopodobnie odczuliby bardzo niemiłe skutki potężnego przedawkowania nikotyny, a co wrażliwsi mogliby zejść na zawał serca.

No właśnie- nikotyna.  To ona jest głównym powodem, dla którego ludzie sięgają zarówno po papierosy- zarówno te "analogowe", jak i "cyfrowe". To właśnie "haj" po tej substancji jest tym, co e-palacze i palacze tradycyjni lubią najbardziej. Czy nikotyna w elektronicznych papierosach jest jakaś inna? Niespecjalnie. Nikotyna to nikotyna- jest stosowanym od stuleci środkiem owadobójczym. Nikotyna jest również neurotoksyną. Już 40 miligramów tej substancji, podane dożylnie, jest w stanie zabić  przeciętnego, dorosłego mężczyznę.

W mniejszych ilościach działa na układ krążenia podwyższając tętno i powodując skurcz naczyń krwionośnych. W mózgu, powoduje wyrzut acetylocholiny, dopaminy i norepinefryny. Ta pierwsza odpowiada za sprawność procesów myślowych, ta druga jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie, trzecia z kolei wzmaga ogólne pobudzenie. Oprócz tego, nikotyna powoduje wydzielanie endorfin zwanych hormonem szczęścia. Działa jednocześnie stymulująco i uspokajająco. 

Zawarta w liściach tytoniu nikotyna, zapewnia im ochronę przed owadami Zawarta w liściach tytoniu nikotyna, zapewnia im ochronę przed owadami

Czysta, syntetyczna nikotyna w szybkim tempie uzależnia psychicznie. Zaprzestanie jej używania powoduje syndrom odstawienia. A co z rakiem i chorobami układu krążenia? No cóż… nie ma jednoznacznych dowodów na to, że czysta, syntetyczna nikotyna szkodzi w tym zakresie. Może łagodnie zwiększać ryzyko zawałów. Nie jest polecana młodzieży, dlatego, że niekorzystnie wpływa na kształtujący się mózg. Sprzyja również rozwojowi raka, ale tylko u ludzi, którzy już mają guza. Przenika do łożyska i nie jest polecana kobietom w ciąży. Nie ma za to jednoznacznych dowodów na jej rakotwórcze działanie u osób bez nowotworów. Główne ryzyko zdrowotne związane z paleniem, jest spowodowane procesem przyjmowania nikotyny i substancjami, które jej towarzyszą, w znikomym zaś stopniu nikotyną samą w sobie.

Na koniec, warto jeszcze spojrzeć na różne zawarte w e-papierosach dodatki smakowe. Nie są one tak obojętne dla zdrowia, jak się na pozór wydaje. 

E-liquidy, czyli im mniej składników, tym lepiej E-liquidy, czyli im mniej składników, tym lepiej

Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Północnej Karoliny wskazują, że najbardziej toksyczne są tu dwa związki chemiczne: aldehyd cynamonowy oraz wanilina. Przy wdychaniu, działają one niekorzystnie na komórki układu oddechowego. Wnioski? Im mniej składników i "udziwnień", tym dany e-liquid jest relatywnie "zdrowszy". 

To samo tyczy się papierosów elektronicznych w ogóle. Są relatywnie "zdrowsze" od ich tradycyjnych odpowiedników. Dlatego, mimo świadomości ryzyka, niektórzy lekarze zalecają je nałogowcom jako bezpieczniejszą formę aplikacji nikotyny. Oczywiście - najlepiej nie palić w ogóle, ale jeżeli naprawdę już trzeba, warto maksymalnie ograniczyć wynikające z tego szkody.

Michał Migała

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy glikol z e-papierosów, jest szkodliwy dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 20:09
W XXI wieku, coraz więcej przedmiotów i instytucji, ma przedrostek e- lub i-, mający podkreślac ich nowoczesność i współczesność. Ten proces dotknął również papierosy. Pojawiła się nowoczesna alternatywa na miarę naszych czasów, czyli e-papierosy. 
rozwiń zwiń