X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czy glikol z e-papierosów, jest szkodliwy dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 20:09
W XXI wieku, coraz więcej przedmiotów i instytucji, ma przedrostek e- lub i-, mający podkreślac ich nowoczesność i współczesność. Ten proces dotknął również papierosy. Pojawiła się nowoczesna alternatywa na miarę naszych czasów, czyli e-papierosy. 
e-papierosy
e-papierosy Foto: Shutterstock.com

Typowy skład płynu do e-papierosów, to glikol propylenowy, gliceryna, woda i dodatki smakowe. Nazwa tego pierwszego brzmi groźnie. To ta sama substancja, która stosowana jest w płynie chłodniczym i hamulcowym. Otrzymywana jako uboczny produkt w przerobie ropy naftowej. Glikol propylenowy nie jest jednak aż tak szkodliwy, jak jego kuzyn- silnie toksyczny glikol etylenowy. Jeden atom węgla więcej w cząsteczce i toksyna staje się o wiele mniej toksyczna.

Glikol propylenowy, będący składnikiem e-papierosów, znajdziemy między innymi w kremach, w lekarstwach, a nawet… jedzeniu.


Glikol jest składnikiem kremów do rąk, a także... lodów Glikol jest składnikiem kremów do rąk, a także... lodów

Dzięki glikolowi, kremy mają pożądaną postać łatwej do rozprowadzenia emulsji. Glikol jest również rozcieńczalnikiem związków farmakologicznych, które nie mogą rozpuszczać się w wodzie, ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć. W e-papierosach rozpuszczana jest w nim nikotyna. W procesie vapowania (czyli „palenia” e-papierosa) zostaje rozpuszczony jako mgiełka, imitując dym papierosowy.

Glikol propylenowy został przez Amerykańską Komisję ds. Żywności (FDA) uznany za „ogólnie bezpieczny”. Pozostaje pytanie, czy to wystarczy, skoro w USA dopuszczonych do spożycia wiele substancji, których nie uświadczymy w polskich towarach czy jedzeniu.

Co na temat szkodliwości glikolu mówią badania?
Po pierwsze- glikol może być… pożyteczny. Świadczy o tym badanie, które już w 1942 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadził doktor Oswald Hope Robertson. 

Okazało się, że glikol propylenowy bezpardonowo zabija bakterie i wirusy w pomieszczeniach, w których został rozpylony i może być wykorzystywany do odkażania. Ponadto nie wykazano jego rakotwórczego ani mutagennego działania.

Czyli wszystko w porządku, a palacze e-papierosów mogą być nawet zdrowsi od niepalących? Niekoniecznie. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Maryland temu przeczą. 

Myszy, wcześniej zarażone wirusem grypy lub bakterią zapalenia płuc, raczone dymem z e-papierosów, miały gorszą odpowiedź immunologiczną od tych, którym nie podawano e-dymu. Ta sama substancja, która odkaża pomieszczenia, może w złożonych organizmach oddziaływać zupełnie inaczej.


Glikol znajduje się też w scenicznej "mgle" Glikol znajduje się też w scenicznej "mgle"

Glikol propylenowy stosowany jest w maszynach do rozpylania scenicznej „mgły”. Tu również wykazano, że jest on nieobojętny dla ludzkiego zdrowia. Wśród pracowników scenicznych, mających częsty kontakt z tą substancją, przeprowadzono badania. Wykazały one, że częsty kontakt z glikolem, powoduje gorsze wyniki spirometryczne i może sprzyjać rozwojowi astmy.

Profesor Różański, specjalista kosmetolog, uważa, że glikol w dużych ilościach uszkadza strukturę błon komórkowych, co może powodować łatwiejsze wniknięcie do nich innych substancji. Może powodować również kaszel i nieżyt układu oddechowego.

Na koniec historii z glikolem w e-papierosach, jeszcze istotny szczegół. Ważna jest temperatura e-palenia. Okazuje się, że nowe urządzenia, pozwalające na „vapowanie” w wyższej temperaturze, mogą być dużo bardziej niezdrowe. Glikol w temperaturze powyżej 215 stopni Celsjusza, przekształca się między innymi w formaldehyd i akrolinę, które sprzyjają astmie.

Jak widać glikol propylenowy, wdychany często i w dużych ilościach, nie jest obojętny dla zdrowia. Poza tym jest to substancja sztucznie wytworzona, z którą mamy do czynienia dopiero od niedawna. A to tylko jedna z substancji zawartych w e-papierosach. O pozostałych przeczytacie już niedługo, oczywiście w artykule mojego autorstwa.

Michał Migała

Czytaj także

Co znajduje się w e-papierosach?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 18:38
Elektroniczna odmiana papierosów przedstawiana jest jako nieszkodliwa alternatywa dla swoich "analogowych" odpowiedników. Bez rakotwórczych substancji smolistych i duszącego dymu. W wielu smakach i odmianach. Czy e-papierosy to rzeczywiście samo dobro? 
rozwiń zwiń