X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rumunia. Bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 20:08
Prezydent Andrzej Duda odwiedził polskich żołnierzy, którzy stacjonują w Rumunii, w ramach kontyngentu NATO. Zwierzchnikowi sił zbrojnych towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dlaczego Polacy stacjonują w Rumunii? Na ile jest to związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Rumunii
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Rumunii Foto: PAP/Piotr Nowak

- Po aneksji Krymu przez Rosję NATO zaczęło dostosowywać się do nowego potencjalnego zagrożenia. To nie było tylko podważanie integralności Ukrainy, ale także nasilenie agresywnych działań przy granicach Sojuszu. Na szczycie w Walii NATO urealniło zdolność do przerzutu sił do zagrożonego regionu. To jednak nie wpłynęło na rosyjskie nastawienie, więc na szczycie w Warszawie zdecydowano, że trzeba ustanowić mechanizm polegający na tym, że wielonarodowe siły, z komponentem amerykańskim, są rozmieszczane w regionie potencjalnej agresji - tłumaczył Wojciech Lorenz.

W ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO sojusznicy zdecydowali o rozmieszczeniu wielonarodowych grup bojowych w państwach bałtyckich i w Polsce w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence - eFP) oraz w Rumunii i Bułgarii – tu inicjatywa otrzymała nazwę dopasowanej wysuniętej obecności (tailored forward presence, tFP). Chodziło o to, by przeciwnik musiał liczyć się z tym, że również sojusznicy zostaną uwikłani w konflikt państwa członkowskiego NATO.

- W Warszawie zdecydowano o ustanowieniu wielonarodowych batalionowych grup bojowych w państwach bałtyckich i w Polsce. Natomiast ws. Rumunii zdecydowano, że powstanie brygada, która będzie miała charakter ćwiczebny. Natomiast zasada jej działania jest ta sama - tłumaczył ekspert.

PKW Rumunia liczy ok. 230 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Polska kompania zmotoryzowana jest wyposażona w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, jej uzbrojeniem są m.in. granatniki i moździerze.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Świat w powiększeniu" był Piotr Pogorzelski.

Data emisji: 19.12

Godzina emisji: 19.47

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rumunia. Kluczowy członek NATO

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 07:00
- Krym to rejon nasycony rosyjskimi systemami rakiet, które pokrywają swoim zasięgiem ponad połowę Morza Czarnego w tym wybrzeże Rumunii. I tam są wysunięte jednostki NATO. Polskie wojsko będzie tam walczyć, jeśli Rosja dokonałaby agresji – mówił w Dwójce Andrzej Talaga.
rozwiń zwiń