X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł Kazimierz Kutz. Reżyser i polityk miał 89 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 15:33
Nie żyje reżyser filmowy i teatralny Kazimierz Kutz - twórca tzw. trylogii śląskiej - to filmy "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca". Był również senatorem i wicemarszałkiem Senatu. Zmarł w Warszawie. 
Audio
  • Piotr Gliński: wychowałem się na jego estetyce filmowej i jego rozumieniu Śląska (IAR)
  • Minister kultury: zmarł wybitny twórca, to wielka strata (IAR)
  • Jerzy Radziwiłowicz o filmie "Śmierć jak kromka chleba" (IAR)
  • Jerzy Radziwiłowicz: straciliśmy kolejnego wielkiego mistrza (IAR)
  • Jerzy Trela: każde spotkanie z Kazimierz Kutzem było dla mnie radością (IAR)
  • Mariusz Gzyl i Joanna Sławińska wspominają Kazimierza Kutza (Ekspres Jedynki)
Kazimierz Kutz
Kazimierz KutzFoto: PAP/Rafał Guz

Kazimierz Kutz był reżyserem filmowym i teatralnym, a także scenarzystą, przez lata związany z Górnym Śląskiem. Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat.

Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części tryptyku śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwsza z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską powstaniu śląskim 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Związany ze Śląskiem

Reżyser, urodzony na Górnym Śląsku i od dziecka związany z tradycją tego regionu, stworzył w swoich filmach realistyczny portret Ślązaków. - Jeśli się uprawia taki zawód, jak ja uprawiam, to trzeba to poświadczyć, to znaczy trzeba opisać, czy wyartykułować to, skąd się człowiek wziął - mówił Kazimierz Kutz na antenie Polskiego Radia. 

W latach 90. popularność zyskał "Pułkownik Kwiatkowski", w którym Kazimierz Kutz przedstawił czasy stalinowskie w konwencji przygodowo-komediowej. W latach 90. powstały także trzy filmy telewizyjne: "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza" będący kontynuacją "Eroiki" Andrzeja Munka, "Zawrócony" o czasach stanu wojennego oraz serial "Sława i chwała" na podstawie powieści Jarosława Iwaszkiewicza. Kazimierz Kutz to również ceniony reżyser teatralny. Realizował spektakle między innymi dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie oraz scen warszawskich - Komedii, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. Pracował też dla Teatru Telewizji. 

Reżyser, pisarz, polityk

W 2010 roku zadebiutował jako powieściopisarz, po części autobiograficzną książką "Piąta strona świata". Tworzył ją z przerwami niemal 40 lat, bo - jak powiedział - chciał "napisać powieść, której nikt nie napisał o Górnym Śląsku". (więcej) 

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, obecnie dzielnicy Katowic. W 1953 roku ukończył łódzką filmówkę, dwa lata później trafił na plan "Pokolenia" jako asystent Andrzeja Wajdy. Był drugim reżyserem przy realizacji filmów "Cień" i "Kanał". Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1959 roku obrazem "Krzyż Walecznych". 

Pełnił wiele funkcji publicznych. W latach 1972-73 kierował zespołem filmowym "Silesia", a w latach 1984-87 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu "Kadr". W roku 1980 został prezesem śląskiego Towarzystwa Filmowego. W 1986-tym podjął pracę w krakowskiej PWST na wydziale reżyserii. Od 1989 przez dwa lata kierował ośrodkiem Telewizji Polskiej w Krakowie. 

W latach 90. zajął się polityką - czterokrotnie był senatorem, w latach 2007 - 2011 zasiadał w Sejmie. Laureat wielu nagród, w tym Platynowych Lwów przyznanych reżyserowi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" czy Nagrody im. Konrada Swinarskiego miesięcznika "Teatr".  

msze