more_horiz
Wiadomości

Departament Stanu USA podziękował polskim władzom za organizację szczytu klimatycznego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 17:56
Stany Zjednoczone podziękowały Polsce za znakomitą organizację konferencji klimatycznej w Katowicach. Chwaląc porozumienie zawarte podczas COP 24 amerykański Departament Stanu podkreślił jednak, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się przez Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego z Paryża pozostaje niezmieniona. 
Audio
  • USA dziękują Polsce. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Finalna sesja plenarna szczytu klimatycznego w Katowicach
Finalna sesja plenarna szczytu klimatycznego w KatowicachFoto: twitter/KurtykaMichal

"Stany Zjednoczone wyrażają wdzięczność Polsce za gościnność, znakomite przygotowanie i przywództwo podczas zakończonej w Katowicach konferencji COP 24" - napisano w komunikacie Departamentu Stanu.

Amerykanie podkreślają, że podczas obrad eksponowali konieczność zrównoważenia wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego z ochroną środowiska naturalnego. Resort amerykańskiej dyplomacji ocenia, że coraz więcej krajów podziela tego typu podejście. 

W komunikacie podkreślono, że podczas konferencji w Katowicach rywale ekonomiczni Stanów Zjednoczonych przyjęli takie same standardy pomiarów i raportowania emisji, jakie Stany Zjednoczone stosują od 1992 roku. "Stany Zjednoczone nie wzięły na siebie żadnych zobowiązań finansowych w imię poparcia porozumienia paryskiego i nie pozwolą, by porozumienia klimatyczne stały się narzędziem redystrybucji bogactwa" - podkreśla Departament Stanu dodając, że od 2005 roku emisja dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych spadła o 14 procent mimo prawie 20-procentowego wzrostu gospodarczego. 

pz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak