X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konwencja PiS "Polska sercem Europy". Politycy komentują przemówienia liderów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 16:49
W Szeligach pod Warszawą zakończyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której liderzy Zjednoczonej Prawicy podsumowali trzy lata rządów oraz przedstawili plany na kolejny rok. Wydarzenie szeroko komentowali politycy głównych ugrupowań. 
Konwencja PiS w Szeligach
Konwencja PiS w SzeligachFoto: twitter/pisorgpl

Sobotnia konwencja PiS odbyła się pod hasłem "Polska sercem Europy". W jej trakcie przemawiali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz liderzy Porozumienia i Solidarnej Polski - Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. 

Michał Dworczyk: będziemy zmierzać do podniesienia standardu życia Polaków

- Premier Mateusz Morawiecki wyraźnie podkreślił, że będziemy zmierzać do podniesienia standardu życia Polaków do poziomu europejskiego, że będziemy walczyć o podniesienie płac - powiedział dziennikarzom Michał Dworczyk. Podkreślił jednocześnie, że ugrupowanie rządzące jest w swoich obietnicach wiarygodne. - Obietnice wyborcze z 2015 roku w przytłaczającej większości zostały już spełnione, to nas uwiarygadnia - dodał.

Szef KPRM informował, że kolejne programy będą przedstawione "zaraz po Nowym Roku". - Jestem przekonany, że te nowe programy, podobnie jak deklaracje z roku 2015, zostaną zrealizowane - zaznaczył.

Michał Dworczyk Będziemy walczyć o podniesienie płac

Michał Dworczyk podkreślił ponadto, że podczas sobotniej konwencji po raz kolejny wybrzmiała propozycja dialogu dla opozycji. - Kolejna propozycja dyskusji na temat tego, jakie reformy wprowadzać, żeby Polska była krajem, w którym żyje się dobrze wszystkim obywatelom. Zobaczymy, czy opozycja z tego skorzysta. Mamy nadzieję, że tak, ponieważ interes Polski jest interesem nas wszystkich - powiedział.

Minister dopytywany, czy sobotnią konwencję można traktować jako początek kampanii wyborczej do PE odparł: "Wchodzimy w trudny, wyborczy rok. Tak naprawdę teraz mamy jeszcze parę dni, żeby w nastroju świątecznym spokojnie wypocząć. To jest czas na refleksję, a potem bardzo trudny i ciężki okres przed nami".

Czytaj więcej
morawiecki 1200 pap .jpg
Premier: pierwszy raz w historii III RP mamy nadwyżkę budżetową

Jacek Sasin: chcemy spełniać marzenia Polaków

- Nasze propozycje będą szły w stronę przyśpieszenia wzrostu poziomu życia Polaków, ich dochodów. W tej chwili finalizujemy prace już nad bardzo konkretnymi propozycjami rozwojowymi - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Chcemy spełniać marzenia Polaków o życiu obszarze materialnym na poziomie Francji, czy Niemiec - podkreślił Jacek Sasin. Pytany, jak PiS i rząd będzie chciał osiągnąć ten cel, powtórzył, że na konkretne propozycje trzeba poczekać. - W tej chwili finalizujemy prace już nad bardzo konkretnymi propozycjami rozwojowymi, ale przecież jest tak, że już część tego typu działań podjęliśmy - powiedział minister. 

Wskazywał na przyjęte już rozwiązania dla małych i średnich przedsiębiorców, takie jak konstytucja dla biznesu czy obniżenie podatku CIT do 9 proc. - Teraz czas na to, żeby tę perspektywę dać tym, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, pracują na etatach. Będziemy chcieli również dla seniorów stworzyć taką wizję lepszego życia - podkreślił polityk.

Jak dodał, PiS bardzo wyraźnie chce też powiedzieć, że Polska jest wartością dla Europy. - Chcemy wnosić do Europy te wartości, których brakuje dzisiaj w wielu krajach zachodniej Europy - dodał. 

Jacek Sasin Nasze propozycje będą szły w stronę przyśpieszenia wzrostu poziomu życia Polaków

Tomasz Rzymkowski: zabrakło odniesienia do palących problemów

- Podczas konwencji PiS zabrakło odniesienia do palących problemów społecznych, np. protestów pracowników sądów - ocenił wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Przyznał, że o zmianach w Kpc, które zapowiadał minister sprawiedliwości, "słyszymy od dłuższego czasu".  

Odniósł się on również do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że rząd po raz kolejny wyciąga rękę do konkurentów politycznych i zaprasza do współpracy dla dobra Polski. - Przy każdym projekcie, który ja składam, występuję z prośbą o współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. Na 10 tego typu projektów, które złożyłem, w dwóch przypadkach rzeczywiście była współpraca - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Poseł ocenił również zapowiedź ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który mówił, że MS ma projekty zmian w Kodeksie postępowania cywilnego i Kodeksie postępowania karnego, zmierzające do tego, by przyspieszyć bieg postępowań sądowych. 
- Zapewnienie o zmianach w Kpc słyszymy od dłuższego czasu. Nawet projekty ustaw, które zapewniały Kodeks postępowania cywilnego - mojego autorstwa - były mrożone od roku, tylko i wyłącznie po to, żeby się znalazły w dużej nowelizacji Kpc - powiedział. - Trzy lata zajęło rządowi przygotowanie nowelizacji, która rzeczywiście może być reformą wymiaru sprawiedliwości - powiedział polityk. 

Czytaj więcej
pap zbigniew ziobro 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: przyspieszymy postępowania sądowe i damy zadłużonym szansę na wyjście z długów

Oceniając informację Zbigniewa Ziobro, że w tym roku prokuraturze udało się zabezpieczyć mienie należące do przestępców w wysokości ponad 2 mld zł, Rzymkowski powiedział: "to jest bardzo oddziałujące na świadomość zwykłego Polaka - dana statystyczna, ale absolutnie nie mówiąca o sprawności polskiego wymiaru sprawiedliwości". - Gdyby minister sprawiedliwości przedstawił, ile spraw wpływa, a ile wypływa z polskich sądów i przedstawił statystykę za 2017 r. i np. za 2015 r., to nie miałby tęgiej miny - powiedział. 

Katarzyna Lubnauer: działania PiS są odwróceniem narracji

- Polacy nie są tacy głupi i nie kupią przekazu, który był pusty - oceniła wystąpienia liderów PiS podczas sobotniej konwencji tej partii szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zaznaczyła, że jej ugrupowanie powinno zbudować jak najszerszą koalicję z PO, PSL, SLD i UED.

Zdaniem Katarzyny Lubnauer wypowiedź prezesa PiS była jednoznacznie skierowana do elektoratu kierowanej przez niego partii i jej członków. - Chodziło o mobilizację, żeby postraszyć Platformą Obywatelską. Mateusz Morawiecki miał natomiast zauroczyć, zaczarować wyborców centrum. Ale Polacy nie są tacy głupi i nie kupią przekazu, który był pusty. Pokazuje on jednoznacznie, że rządzący są, jak samochód, który wpadł w błoto, buksuje w miejscu i nie ma energii, żeby działać do przodu - powiedziała szefowa Nowoczesnej podczas briefingu prasowego w sobotę w Łodzi.

Dodała, że zarzuty w stronę opozycji były "odwróceniem narracji". Jak tłumaczyła, kiedy okazało się, że ludzie rządzącej partii nie są "wolni od afer, nie są skromni i mają tłumy swoich Misiewiczów", trzeba odwrócić narrację i mówić źle o przeciwnikach politycznych.

Szefowa Nowoczesnej zwróciła uwagę, że było to kolejne wystąpienie liderów PiS w ostatnim czasie. - To jest zaklinanie rzeczywistości. Chodzi o próbowanie zgodnie z zasadą, że jeżeli nieprawdę powtórzy się tysiąc razy, to może stanie się ona prawdą. Ale tak nie jest. Mam wrażenie, że próbują dać Polakom obrazek, który pozostanie na święta. Ale ten obrazek jest kompletnie nieprawdziwy - mówiła.

Czytaj więcej
kaczyński 1200 pap .jpg
Jarosław Kaczyński na konwencji PiS: chcemy stać się partią marzeń

W jej opinii może to świadczyć o tym, że PiS czuje, że może przegrać najbliższe wybory. W jej opinii kalendarz wyborczy nie sprzyja rządzącemu ugrupowaniu. - Wybory do europarlamentu to wybory, w których bardziej mobilizują się mieszkańcy miast, gdzie - co pokazały wybory samorządowe - Koalicja Obywatelska poszerzona np. o PSL, SLD, Unię Europejskich Demokratów może odnieść sukces nad PiS - tłumaczyła.

- Nasze propozycje będą szły w stronę przyśpieszenia wzrostu poziomu życia Polaków, ich dochodów. W tej chwili finalizujemy prace już nad bardzo konkretnymi propozycjami rozwojowymi - powiedział w sobotę PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Jakub Stefaniak: Polska skupia negatywne cechy

- Dla PiS druga kadencja rządów powinna pozostać w sferze marzeń, a sama partia powinna być tylko abstrakcją - podkreślił rzecznik PSL Jakub Stefaniak. - Słuchając słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego stwierdzam, że rodzi nam się taki "PZPR bis" - dodał.

Według Jakuba Stefaniaka premier mówił podczas sobotniej konwencji dokładnie to samo, co w Sejmie podczas dyskusji nad wotum zaufania oraz wotum nieufności. - Zaczyna się powtarzać, widać, że nie ma zupełnie pomysłu na to, jak przemawiać do ludzi - ocenił rzecznik PSL. Odnosząc się do słów Mateusza Morawieckiego, że w Polsce bije serce Europy, powiedział: "Bije, ale nie pełną piersią, tylko smogiem".

Pytany, co myśli o twierdzeniu premiera, że Polska jest przykładem dla Europy, Stefaniak ocenił, że jeśli już, to "przykładem tego, czego nie robić". - Jak w soczewce skupiamy wszystkie złe rzeczy, które kraj, członek UE może robić. To jest być może jakaś zasługa premiera Morawieckiego, ale myślę, że niekoniecznie o to Polakom chodzi, żeby skupiać negatywne cechy - dodał.

Czytaj więcej
konwencja-1200-pap.jpg
Konwencja PiS w Szeligach. Liderzy Zjednoczonej Prawicy podsumowali trzy lata rządów

Sławomir Neumann: należy wyjść ze sporu z UE

Jako "słabe" określił Sławomir Neumann sobotnie wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji PiS. - Widać było prawdziwy zjazd PiS po równi pochyłej - powiedział szef klubu PO-KO.

W jego ocenie Jarosław Kaczyński "zachowuje się tak, jakby był w opozycji". - Udaje, że nie rządzi od trzech lat, że nie ma absolutnie większości w parlamencie, nie ma mediów narodowych, Trybunału Konstytucyjnego, prokuratury, służb, nie ma nic. To jest urojony świat Jarosława Kaczyńskiego, o którym opowiada i straszy Platformą - uznał Neumann.

Premierowi zarzucił brak konkretów. - Mówi o wyższych płacach. Myśmy dzisiaj zaproponowali rozwiązania, on tylko mówi to w ogólnikach, bez żadnych konkretów - powiedział polityk.

- Mateusz Morawiecki mówi o Europie, a my mówimy, co należy zrobić w Europie - należy wyjść z tego sporu z Europą, z Komisją Europejską o praworządność w Polsce, wycofać się ze zmian, które uderzają w podstawy Unii Europejskiej. Wtedy będzie można mówić o tym, że jesteśmy w Europie jakimkolwiek poważnym partnerem - podkreślał szef klubu PO-KO.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Semka: konwencja PiS to deklaracja jedności

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 13:07
- PiS postawił na dwa przekazy. Na przekaz pod tytułem: "walczymy o dobrobyt dla każdego Polaka". Będzie pewien plan zwiększenia tego dobrobytu i zabezpieczenia socjalnego. Natomiast w drugim przekazie jest wyraźna deklaracja jedności - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: podwyżek cen prądu nie będzie ani dla firm, ani dla odbiorców prywatnych

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 13:23
 - Uruchomimy program "Energia Plus", czyli masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych - zapowiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin podczas sobotniej konwencji PiS. Dodał, że z programu ma skorzystać 5 mln gospodarstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po konwencji PiS. "Wiarygodność - to kluczowe przesłanie"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:21
W sobotę w Szeligach pod Warszawą odbyła się konwencja Zjednoczonej Prawicy. Najważniejsi politycy podsumowali trzy lata rządu i przedstawili priorytety na przyszłość. Ich wystąpienia w Polskim Radiu 24 komentowali m.in.: Agnieszka Kamińska (wicedyrektor PR24), Antoni Trzmiel (Dorzeczy.pl) i publicysta Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wróblewski: czeka nas szlifowanie kantów i polityka miłości według PiS

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 15:22
- Podczas przemówień pojawiały się słowa "miłość", "kochajmy się". Można powiedzieć, że to jest takie "PiS and Love 2.0". Nie było atakowania opozycji, w stylu, jaki znaliśmy do tej pory, a podważanie jej wiarygodności - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Michał Wróblewski, publicysta Wirtualnej Polski.
rozwiń zwiń