X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Więcej żołnierzy USA w Polsce. Czy jesteśmy bliżej ostatecznej decyzji?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 13:02
- Z punktu widzenia członków Paktu Północnoatlantyckiego jest to kolejny sygnał i dowód na to, że wzmocnienie obecności żołnierzy USA w Polsce jest możliwe. Ostateczna decyzja amerykańskiej administracji powinna być pozytywna - mówił dla PolskiegoRadia24.pl o decyzji Rady Atlantyckiej gen. bryg. rez. pilot Dariusza Wrońskiego, ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/PRESSLAB

W świetle przedstawionej propozycji głównym celem dodatkowej zwiększenia liczby żołnierzy USA w Polsce jest wzmocnienie możliwości szybkiego reagowania przez NATO oraz odstraszenie potencjalnego przeciwka przed agresją na państwo członkowskie, a co za tym idzie, na cały Sojusz Północnoatlantycki (chodzi o projekty zaplanowane w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania - EDI).


Planowanie rozmieszczenie oddziałów amerykańskich w Polsce
Planowane rozmieszczenie stałych i rotacyjnych oddziałów amerykańskich w Polsce

Warto przypomnieć, że w tej chwili w Polsce są obecne oddziały amerykańskie. Komponenty Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) są rozmieszczone w Żaganiu, Poznaniu, Świętoszowie, Skwierzynie, Bolesławcu, Powidzu i Toruniu. Brygada Lotnictwa Bojowego, czyli CAB oraz Batalion Wsparcia Bojowego (CSSB) bazują w Powidzu. W Poznaniu mieści się siedziba Elementu Dowodzenia Misją (EDM) w ramach operacji Atlantic Resolve. Wreszcie ostatnim miejscem stacjonowania żołnierzy USA w Polsce jest baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie.

Zdaniem gen. bryg. rez. pilot Dariusza Wrońskiego decyzja Rady Atlantyckiej jest bardzo dobrą wiadomością dla Polski.

- Z punktu widzenia wojskowych i osób, które zajmują się analizą, strategią, planowaniem to jest sygnał, że jest potrzeba większej obecność wojsk USA w Polsce i naszej części Europy. Kolejnym etapem tzw. małych kroków będzie to, czy inicjatywę wzmocni jej głośnie wypowiedzenie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych.  

- Myślę, że dla nas z punktu widzenia członków Paktu Północnoatlantyckiego jest to kolejny sygnał i dowód na to, że z naszym polsko-amerykańskim projektem, który ma szansę zaistnieć i właściwie już się dzieje - zaznaczył nasz rozmówca.

Eksperci podają szczegóły

Amerykański think tank podaje szczegóły jak mogłaby wyglądać wzmocniona obecność w Polsce sił USA. Łącznie w naszym kraju mogłoby stacjonować blisko 4,4 tysiąca wojskowych. W części byłaby to obecność rotacyjna. Tutaj wymienia się m.in. już obecną w naszym kraju Pancerną Brygadową Grupę Bojową wyposażoną m.in. w haubice samobieżne M109 "Paladin", czołgi "Abrams" czy opancerzone wozy bojowe. Ponadto na wyposażeniu przewidywane są śmigłowce Black Hawk oraz Apache. Planowane są też inne jednostki i sprzęt bojowy.

M1A1 Abrams
M1A1 Abrams

Ciekawie prezentuje się struktura potencjalnej stałej obecności żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych w Polsce. Przewidywana jest przede wszystkim w ramach NATO. Zauważyć tutaj trzeba Jednostkę Integracji Sił NATO, która już funkcjonuje w Bydgoszczy, Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód i Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód, Jednostki Agencji Wywiadu, Inwigilacji i Rozpoznania Sił Powietrznych USA oraz skrzydła Sił Powietrznych a także lądowy komponent amerykańskiego systemu antybalistycznego (gotowy w 2020 roku) oraz wstępna propozycja utworzenia jednostki na poziomie brygady pancernej (gotowa w 2021 roku).

Rada Atlantycka to amerykański think tank zajmujący się m.in. problematyką bezpieczeństwa i globalnych wyzwań. W skład grupy roboczej, która rekomendowała skierowanie żołnierzy US Army do Polski są m.in. kierujący pracami Rady Alexander "Sandy" Vershbov, b. ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO i emerytowany gen. Philip M. Breedlove - były głównodowodzący siłami NATO w Europie.

Roman Stańczyk/mon.go.pl/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rada Atlantycka za zwiększoną obecnością sił amerykańskich w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 06:59
Grupa robocza Rady Atlantyckiej ds. rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie północno-wschodniej wstępnie poparła w czwartek koncepcję wzmocnienia obecności sił USA w Polsce.
rozwiń zwiń