X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Hiszpania: premier groził rządowi Katalonii interwencją, stał się celem ataków partii

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 20:05
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zagroził w środowym wystąpieniu w Kongresie Deputowanych rządowi Katalonii, tzw. Generalitatowi, interwencją policyjną w regionie w sytuacji "zagrożenia prawa". Dwa największe opozycyjne ugrupowania parlamentarne zażądały od szefa gabinetu natychmiastowego ograniczenia autonomii regionu.
Flaga Katalonii
Flaga KataloniiFoto: Pixabay

Sanchez nie mówił o "ograniczeniu autonomii Katalonii", które mogłoby zostać wprowadzone na podstawie artykułu 155 konstytucji, ale zagroził regionalnemu rządowi Quima Torry "mocną odpowiedzią" na przypadki łamania prawa w tej części Hiszpanii. 

Ugrupowania zaatakowały premiera

Premier przypomniał, że podległa Generalitatowi policja (Mossos d'Esquadra) była w ostatnim czasie bierna podczas organizowanych na początku grudnia przez separatystów licznych blokad w Katalonii.

Sanchez przyznał, że w sytuacji dalszej bierności Mossos d'Esquadra istnieje opcja wysłania do Katalonii sił policyjnych przez Madryt. Gdyby premier skorzystał z tego rozwiązania, powtórzyłby działania swego poprzednika Mariano Rajoya, który w 2017 r. skierował do tego regionu kilka tysięcy żandarmów i policjantów.

W środę Pedro Sanchez stał się celem ataków ze strony posłów największych ugrupowań parlamentarnych: centroprawicowej Partii Ludowej (PP) i liberalnych Ciudadanos. Żądali oni od premiera natychmiastowego pozbawienia Katalonii autonomii. 

"Katalonia śladem Słowenii"

Katalonia została pozbawiona autonomii między październikiem 2017 r. a czerwcem 2018 r. w efekcie sankcji wprowadzonych przez Madryt za zorganizowanie nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie. Bezpośrednią pieczę nad regionem sprawowała ówczesna wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria.

Według dzienników "El Mundo" i "La Vanguardia" Torra, który we wtorek zakończył dwudniowy strajk głodowy prowadzony w geście solidarności z katalońskimi więźniami politycznymi, stonował w ostatnich godzinach swoje wypowiedzi na temat dążenia do secesji. Komentatorzy twierdzą, że szef Generalitatu przestraszył się zapowiadanego przez Madryt zawieszenia autonomii regionu i skierowania tam sił policyjnych.

W poniedziałkowym komunikacie rząd Sancheza skrytykował wypowiedzi Torry, który po swojej czwartkowej wizycie w Słowenii kilkakrotnie stwierdził, iż Katalonia powinna pójść śladem tego kraju, który w 1991 r. odseparował się od Jugosławii, samodzielnie ogłaszając niepodległość.

Wyjaśnienia ambasadora

Do środy liczni przedstawiciele rządu w Madrycie publicznie krytykowali nie tylko deklaracje szefa Generalitatu, ale też tzw. słoweńską drogę do niepodległości. Opinie te miały zdenerwować władze w Lublanie.

Według madryckiego dziennika ABC w środę do złożenia wyjaśnień w sprawie krytykowania procesu uzyskiwania niepodległości przez Słowenię do MSZ tego kraju został wezwany hiszpański ambasador.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak