X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

NSZZ Solidarność krytykuje minister edukacji i zapowiada protesty

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 14:49
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność krytykuje minister edukacji Annę Zalewską, przypomina o swoich postulatach i - w przypadku braku porozumienia - zapowiada zaostrzone formy protestu. 
Audio
  • NSZZ Solidarność krytykuje minister edukacji (IAR)
Rzecznik prasowy KSOiW Olga Zielińska oraz przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ryszard Proksa podczas konferencji prasowej
Rzecznik prasowy KSOiW Olga Zielińska oraz przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa podczas konferencji prasowej Foto: PAP/Rafał Guz

Przedstawiciele Solidarności podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie przypominali również, że cały czas domagają się dymisji minister edukacji, jeśli jednak resort wykaże się inicjatywą, związkowcy są w stanie zrezygnować z tego postulatu.

NSZZ Solidarność chce zmian w systemie oświaty, to między innymi wzrost wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli w 2019 roku o 15 procent, usunięcie przepisów dotyczących oceniania pracy nauczycieli i awansu zawodowego oraz likwidacji godzin karcianych, czyli nieodpłatnych godzin pracy nauczycieli. W środowisku rośnie frustracja - uważa przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność - Ryszard Proksa.

- Postulaty te same, tylko cierpliwość się skończyła. Teraz zaostrzamy formę żądań i radykalizujemy środowisko - powiedział Ryszard Proksa. 

"Badamy nastroje"

Jak zapewnił Ryszard Proksa do tej pory podczas dyskusji wewnątrz Solidarności nie padło słowo "strajk", na razie omawiane są inne formy wywierania nacisku, między innymi polityczne.

- Badamy nastroje, jeżeli środowisko będzie zdeterminowane, jesteśmy zobligowani do bardziej radykalnych wystąpień. Jeżeli jednak środowisko nie będzie chciało i nie będziemy widzieć tego entuzjazmu, wtedy będziemy używali form politycznych, manifestacji oraz pikiet, żeby sygnalizować nasze niezadowolenie - powiedział przewodniczący sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. 

Ryszard Proksa nie wyklucza, że NSZZ Solidarność będzie protestować wspólnie z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, który również wyraża niezadowolenie z sytuacji w oświacie. Przedstawiciel NSZZ Solidarność dodaje jednak, że byłaby to trudna współpraca między innymi ze względu na różnice ideologiczne, które dzielą oba związki.

- Próbowaliśmy pójść z drugim związkiem, ale niestety zawsze zostaliśmy w jakiś sposób oszukani - powiedział Ryszard Proksa. 

Związkowcy z Solidarności zapowiadają również przekazanie premierowi Mateuszowi Morawieckiego kartonów z danymi dotyczącymi wysokości nauczycielskich pensji oraz spotkania z posłami związanymi z Solidarnością. 

Dziś minister Anna Zalewska powiedziała, że resort jest otwarty na rozmowy. Anna Zalewska zapowiedziała też między innymi pracę nad jednym z postulatów związkowców - zmianą zasad oceniania nauczycieli. 

dn