105 pomników historii na stulecie odzyskania niepodległości. Prezydent: "To świadectwa dziejów naszej ziemi"

2018-12-10, 13:56

105 pomników historii na stulecie odzyskania niepodległości. Prezydent: "To świadectwa dziejów naszej ziemi"
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

- Na 100 lat niepodległości mamy 105 pomników historii. To świadectwa dziejów naszej ziemi, dziejów Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Posłuchaj

Andrzej Duda: 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą bierze udział w uroczystej gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości".

- Bardzo się cieszę, że na 100 lat niepodległości mamy 105 pomników historii. To świadectwa dziejów naszej ziemi, dziejów Polski. Mówimy czasem o tym okresie "sto lat z tysiąca". Większość tych obiektów z listy tworzonej od 1994 r., od kiedy utworzono tytuł pomnika historii, to obiekty znacznie starsze niż to stulecie. Ale dzisiaj tym setnym obiektem jest obiekt szczególny dla naszych dziejów ostatnich czasów. Stocznia Gdańska, symbol solidarności, walki o wolność naszych czasów, a zatem także i symbol odrodzenia się naszego państwa, czyli wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej. Dzięki ludziom Solidarności, dzięki tej walce bez broni, walce demokratycznej w niedemokratycznym państwie, która zakończyła się zwycięstwem, mamy nasze państwo wolne, suwerenne i niepodległe - powiedział Andrzej Duda w poniedziałek w Teatrze Narodowym w Warszawie.

- To lista świadectwa naszych dziejów i dziedzictwa materialnego, w tak szczególny sposób przemawiającego do każdego człowieka, kiedy znajdzie się w murach tych obiektów, które tętnią historią. To niezwykle ważne dla każdego narodu, aby znał swoją przeszłość, swoją tradycję, widział swoją historię poprzez materialne świadectwa jej obecności - podkreślił prezydent.

Celem programu "100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości" jest zwiększenie liczby szczególnie ważnych dla historii Polski miejsc do symbolicznej setki. Ma to być "kwintesencja dziedzictwa kulturowego w Polsce", reprezentacja zabytków "o najwyższych wartościach materialnych i niematerialnych", stanowiących "źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń".

bb

Polecane

Wróć do strony głównej