more_horiz
Wiadomości

Prezydent Iranu ostrzega ws. sankcji USA. "Zalew" narkotyków i uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 10:56
Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł w sobotę, że może nastąpić "zalew" narkotyków, uchodźców i ataków terrorystycznych, jeśli przywrócone przez USA sankcje gospodarcze osłabią irańską zdolność do powstrzymywania tych zjawisk.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani
Prezydent Iranu Hasan RowhaniFoto: YOUTUBE.COM/TELESUR ENGLISH

- Ostrzegam tych, którzy nakładają sankcje, że jeśli zdolność Iranu do walki z narkotykami i terroryzmem ucierpi, nie będziecie bezpieczni od zalewu narkotyków, uchodźców szukających azylu, bomb i terroryzmu - powiedział Rowhani podczas odbywającej się w Teheranie międzynarodowej konferencji poświęconej walce z terroryzmem. Nazwał też amerykańskie sankcje "terroryzmem gospodarczym".

iran1200.jpg
Sankcje wobec Iranu wchodzą w życie. Donald Trump gotowy do dalszych negocjacji

Na początku listopada weszły w życie amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi, będące efektem wypowiedzenia w maju przez administrację Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z tym krajem z 2015 r. Sankcje obejmują m.in. zakaz kupowania irańskiej ropy naftowej, która jest najważniejszym towarem eksportowym tego kraju.

Również w sobotę irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że Stany Zjednoczone sprzedając na Bliski Wschód znacznie więcej broni niż ten region potrzebuje, "zmieniają go w beczkę prochu".

- Wielkość sprzedaży broni przez Amerykanów nie jest wiarygodna i znacznie przekracza potrzeby regionu, co pokazuje, jak bardzo niebezpieczną politykę prowadzą Amerykanie - mówił Zarif, którego cytuje państwowa agencja IRNA.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sankcje USA na Iran. Ucierpi sektor transportowy, finansowy oraz energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 06:31
Stany Zjednoczone przywracają twarde sankcje wobec Iranu, które zostały zniesione w 2015 roku na mocy porozumienia nuklearnego z Teheranem. Osiem krajów importujących ropę naftową z Iranu uzyskało od Amerykanów zwolnienie z kar wynikających z sankcji. Nie ma wśród nich Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń