Sikorski chce ułatwień dla mieszkańców Kaliningradu

2010-06-02, 15:26

Sikorski chce ułatwień dla mieszkańców Kaliningradu
Radosław Sikorski

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaproponował w środę na posiedzeniu Rady Państw Morza Bałtyckiego w Wilnie, by wszyscy mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego mogli korzystać z uproszczonego trybu przekraczania granicy z Polską i Litwą.

Szef dyplomacji wyraził opinię, że podpisanie odpowiedniego porozumienia pomiędzy Rosją, Litwą i Polską posłużyłoby zbliżeniu tej części Rosji z UE, i zwrócił się do Komisja Europejskiej o poparcie swej propozycji.

Strona litewska nie spieszy się jednak ze wsparciem tej inicjatywy. Wilno przypomina, że uproszczenie trybu przekraczania granicy dla wszystkich mieszkańców obwodu kaliningradzkiego jest sprzeczne z prawem UE, które przewiduje, że taki tryb obowiązuje jedynie osoby mieszkające 30 km od granicy.

Polska gotowa do współpracy z Litwą

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na zakończenie dwudniowego posiedzenia Rady Państw Morza Bałtyckiego, minister Sikorski zapewnił, że Polska jest gotowa do dalszej współpracy z Litwą i Komisją Europejską w realizacji projektów transportowych i energetycznych.

"Potwierdzam poparcie dla współpracy z Komisją Europejską i Litwą w dziedzinie rozwoju infrastruktury: dróg kolejowych i autoSikorski strad, a także budowy łącza energetycznego pomiędzy naszymi krajami (Polską i Litwą)" - powiedział.

Sikorski odmówił komentarza do sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie i ewentualnego wpływu tej sytuacji na stosunki dwustronne.

Minister podkreślił, że na posiedzeniu Rady Państw Morza Bałtyckiego reprezentuje premiera Donalda Tuska i "nie jest to odpowiednie miejsce na dyskusje na temat mniejszości narodowych".

Rada Państw Morza Bałtyckiego przyjęła deklarację, która kreśli wizję przekształcenia do 2020 roku regionu Morza Bałtyckiego w jeden z najbardziej nowoczesnych i konkurencyjnych na świecie.

Rada powstała z inicjatywy rządów Polski i Szwecji w 1992 roku. Jej celem jest wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie przez współpracę m.in. w dziedzinie ochrony środowiska, transportu, komunikacji, rybołówstwa i energetyki. Litwa przewodniczy Radzie do końca czerwca. Następnie przewodnictwo przejmie Norwegia.

Polecane

Wróć do strony głównej