Koniec pierwszego dnia szczytu klimatycznego. Prezydent: jesteśmy dumni, że możemy dbać o bezpieczeństwo świata

2018-12-03, 11:30

Koniec pierwszego dnia szczytu klimatycznego. Prezydent: jesteśmy dumni, że możemy dbać o bezpieczeństwo świata
Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas konferencji prasowej w ramach Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest dumna, iż będąc członkiem ONZ może dbać o bezpieczeństwo świata w wielu aspektach - również w zakresie bezpieczeństwa przyszłości. Prezydent w Katowicach powitał gości koncertu z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. 

Posłuchaj

Uroczyste otwarcie szczytu COP24 w Katowicach. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że trwający w Katowicach szczyt klimatyczny COP24 będzie owocny.  Na katowickim szczycie przywódcy państw rozmawiają przede wszystkim o wytycznych związanych z polityką klimatyczną. Później, wdrażać je będą członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Została już także przedstawiona deklaracja ws. sprawiedliwej transformacji, która ma pozwolić ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy. 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Katowicach m.in. z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej księdzem kardynałem Pietro Parolinem, prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem, prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim, prezydentem Czarnogóry Milo Djukanoviciem, premierem Fidżi Josaią Voreqe Bainimaramą i prezydentem Macedonii Gjorgem Ivanovem.

Rozmowy "na szczycie" prowadził też Mateusz Morawiecki, który konsultował się m.in. z premierem Holandii i prezydentem Nigerii. - Rozmowa z Muhammadu Buhari, prezydentem Nigerii, 7. najludniejszego kraju świata, o współpracy gospodarczej, inwestycjach i globalnych wyzwaniach. Kraje rozwijające się, by móc rozwinąć skrzydła, powinny ponosić niższe koszty przeciwdziałania zmianom klimatu - napisał Morawiecki na Twitterze. 

COP24 w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

Tak relacjonowaliśmy pierwszy dzień szczytu: 

21.23 

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał również z prezydentem Nigerii Muhammadu Buhari. Jak poinformował szef polskiego rządu, rozmowa dotyczyła m.in. współpracy gospodarczej, inwestycji i globalnych wyzwań. 

"Rozmowa z Muhammadu Buhari, prezydentem Nigerii, 7. najludniejszego kraju świata, o współpracy gospodarczej, inwestycjach i globalnych wyzwaniach. Kraje rozwijające się, by móc rozwinąć skrzydła, powinny ponosić niższe koszty przeciwdziałania zmianom klimatu" - napisał Morawiecki na Twitterze. 
Konferencja COP24 - 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. 

Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu. Hasło tegorocznego szczytu to "Changing together"

20.08 

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w poniedziałek na marginesie szczytu COP24 w Katowicach z premierem Holandii Markiem Rutte. Jak poinformował szef polskiego rządu, rozmowa dotyczyła m.in. jednolitego rynku. Morawiecki określił ją jako "konstruktywny dialog". 

"Wolność - także gospodarcza - to fundamentalna zasada demokracji. Spotkanie z kimś, komu ta wartość jest bliska, zawsze cieszy. Tak było dziś, kiedy rozmawiałem z @MinPres Markiem Rutte o jednolitym rynku.Konstruktywny dialog" - napisał Morawiecki na Twitterze. 

Konferencja COP24 - 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. 

Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu. Hasło tegorocznego szczytu to "Changing together".

19.00

- Nie jest to przypadek, że właśnie w tym roku, to wielkie światowe wydarzenie, jakim jest konferencja COP24 odbywa się w Polsce. W czasie tego wielkiego spotkania chcieliśmy się z państwem podzielić naszą radością ze stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda przed uroczystym koncertem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. - Jesteśmy ogromnie dumni, że możemy po raz trzeci gościć w Polsce konferencję klimatyczną COP24, ale jesteśmy również ogromnie dumni, że dzieje się to w okresie, kiedy jesteśmy niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - dodał Duda. 

17.30

Z prezydentem Nigerii oprócz Andrzeja Dudy spotkał się też Mateusz Morawiecki. 

16.29

Prezydent COP24 Michał Kurtyka powiedział, że zapowiedź Banku Światowego, który chce zwiększyć finansowanie działań na rzecz klimatu jest niesłychanie ważna. W ten sposób skomentował oświadczenie Kristaliny Georgiewej - szefowej tej instytucji podczas szczytu w Katowicach. Bank w ciągu pięciu lat chce podwoić finansowanie klimatyczne. 

Jak mówił Michał Kurtyka, to oznacza, że w najbliższych latach rocznie na te cele będzie przeznaczanych 40 miliardów dolarów.

16.04 

O współpracy w zakresie ochrony środowiska i zmiananch klimatu rozmawiali ministrowie środowiska Polski i Rosji.

15.45

Prezydent rozmawiał z Milo Dukanoviciem, prezydentem Czarnogóry

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Czarnogóry Milo Dukanovic
  Prezydent Andrzej Duda i prezydent Czarnogóry Milo Dukanovic

15.28

Trwa spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim.

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Federalnej Republiki Nigerii Muhammadu Buhari 
  Prezydent Andrzej Duda i prezydent Federalnej Republiki Nigerii Muhammadu Buhari

15.25

W trakcie trwania szczytu klimatycznego ONZ (COP24) w stolicy Górnego Śląska prawnicy Izby Adwokackiej w Katowicach udzielać będą pomocy prawnej gościom z zagranicy - poinformowała Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach. 

15.24

Wśród uczestników szczytu klimatycznego jest m.in. Arnold Schwarzenegger.

15.16

W czasie szczytu nie brakuje sytuacji zaskakujących. Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari zaprzeczył jakoby umarł i został zastąpiony przez sobowtóra. Takie pogłoski pojawiły się w 2017 roku, kiedy przez kilka miesięcy nie pokazywał się publicznie. 

15.09

Andrzej Duda spotkał się z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Alainem Bersetem.


  Prezydent Andrzej Duda i prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Alain Berset 
  Prezydent Andrzej Duda i prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Alain Berset

 14.43

Prezydent rozmawiał z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

- Zmiany klimatyczne to także kwestia moralna, a nie tylko techniczna - podkreślił w poniedziałek podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. 

Wyraził przekonanie też, że aby ograniczyć globalne ocieplenie potrzeba "jasnej woli politycznej". 

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin

 Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin

14.30 

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Słowenii Borut Pahor
 Prezydent Andrzej Duda i prezydent Słowenii Borut Pahor

14.02

Przy okazji szczytu COP24 toczą się też rozmowy o relacjach handlowych i bezpieczeństwie.

13.44 

Bułgarskie media: zbieżność oficjalnych stanowisk Polski i Bułgarii, jeśli chodzi o znaczenie wydobycia węgla dla gospodarek 

Zdaniem komentatorów w Sofii porozumienie o praktycznym zastosowaniu paryskiego porozumienia klimatycznego będzie trudne do osiągnięcia, mając na uwadze wiele rozbieżności między uczestnikami konferencji. 

13.36

Andrzej Duda: proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej będzie miał charakter solidarny i sprawiedliwy

- Jestem przekonany, że przyjmując Śląską Deklarację o Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji robimy kolejny krok w celu osiągnięcia założeń Porozumienia paryskiego. Aby tego dokonać konieczne jest stworzenie takiego modelu rozwoju, w ramach którego ograniczanie emisji odbywało się będzie przy jednoczesnym ograniczaniu ubóstwa i tworząc nowe, dobrej jakości miejsca pracy - zauważył prezydent Andrzej Duda.

13.00

Prezydent: mam nadzieję, że szczyt katowicki zakończy się pełnym sukcesem

- Mam nadzieję, że (...) te ważne dokumenty, które chcemy tutaj przyjąć, jako coś, co nazwaliśmy "Katowice Rulebook", reguły katowickie, mające na celu wdrożenie porozumienie paryskiego, (...) że to zostanie zrealizowane, a będzie to w efekcie oznaczało, że ten szczyt katowicki zakończył się pełnym sukcesem - oświadczył prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem

Wyraził też zadowolenie z faktu, że - w ramach przyjętego z inicjatywy Polski przez światowych liderów dokumentu "Just Transition" - podkreślono, że realizacja założeń ochrony klimatu, czyli ograniczanie emisji, "musi się odbywać w taki sposób, aby uwzględniało również potrzeby społeczne".

12.43

- Los świata jest w naszych rękach zarówno decydentów, jak i zwykłych ludzi - powiedział podczas poniedziałkowej inauguracji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach brytyjski biolog, pisarz i popularyzator wiedzy o świecie sir David Attenborough. 

12.40

Rozpoczęła się konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterres.

12.26

Prezydent Andrzej Duda przedstawił na szczycie klimatycznym w Katowicach deklarację "Just Transition". Nawołuje ona do obniżania emisji gazów cieplarnianych przy uwzględnianiu potrzeb obywateli i gospodarek poszczególnych państw.

Prezydent powiedział, że zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze kataklizmy pogodowe. Do przeciwdziałania tym zjawiskom potrzebny jest dialog i współpraca wielu podmiotów, w tym rządów i organizacji społecznych.

12.17

- W ciągu pięciu lat Bank Światowy chce podwoić finansowanie ambitnych działań na rzecz klimatu. Nasz nowy cel to 200 mld dol. w ciągu pięciu lat - oświadczyła na COP24 szefowa BŚ Kristalina Georgiewa.

- Dlatego podwoimy po 2020 r. nasze zaangażowanie. Nasz nowy cel na następnych pięć lat dla Grupy BŚ to 200 mld dol., aby kraje mogły podejmować ambitne działania na rzecz klimatu - oświadczyła. 

11.57

- Obecnie ten świat, który znaliśmy w 2015 r. wydaje się oddalony, już jesteśmy w 2018 r. Minęły ledwie trzy lata, a nasze warunki społeczno-klimatyczne, ekologiczne są już zupełnie inne. Ta fala optymizmu i współpracy globalnej, która niosła nas przez te lata do Paryża i przez Paryż, załamała się - powiedział prezydent COP Michał Kurtyka.

11.36

Wystąpienie wiceprezes Banku Światowego Kristaliny Georgiewej.

11.12

Do uczestników szczytu COP24 zwrócił się Henryk Kowalczyk, minister środowiska. 

- Coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe susze, huragany powodzie, których skutki dotykają miliony ludzi wymuszają pilne dziania klimatyczne. Te skutki są coraz bardziej odczuwalne również w Europie i w Polsce - powiedział minister środowiska.

11.06

Przemówienie wygłasza przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ Maria Fernanda Espinosa.

10.53

Głos zabiera sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych mówił, że z powodu zmian klimatycznych społeczność międzynarodowa ma "poważne kłopoty", bo przebiegają szybciej niż na nie reagujemy.

- Więc musimy nadgonić - lepiej prędzej niż później, zanim będzie za późno - apelował szef ONZ. Jak mówił, dla wielu ludzi, regionów, a nawet całych krajów to sprawa życia i śmierci. 

- Patrząc na obecne zmiany klimatyczne, które czasami przyczyniają się do dramatów ludzkich na świecie, nadal nie robimy wystarczająco dużo, ani nie działamy wystarczająco szybko, aby zatrzymać zmiany klimatyczne, które niestety nie będą już do odwrócenia - wskazał sekretarz generalny ONZ.

10.45

- Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo, także w wymiarze polityki klimatycznej - oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego otwarcia szczytu klimatycznego. 

10.32

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

 

10.23

Prezydencję Fidżi w COP23 podsumował premier Fidżi Frank Bainimarama.

- Jeśli chodzi o walkę z zagrożeniami klimatycznymi to można powiedzieć, że płyniemy w tym samym kajaku. Teraz na Polskę spada odpowiedzialność kontynuowania działań Fidżi i naszych poprzedników w tej sprawie. Sterowaliśmy tym kajakiem. Teraz oczekujemy, że Polska wykaże determinację, by w tej sprawie było więcej ambicji i więcej pilnych działań. Naukowcy udowodnili, że czasu na reakcję jest coraz mniej. Czas ucieka - powiedział.

10.13

Za chwilę rozpocznie się ceremonia otwarcia.

8.30

Międzynarodowych gości szczytu COP 24 powitali m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk. Oficjalne rozpoczęcie szczytu zaplanowano zaś na godzinę 10.

Wdrożyć Porozumienia Paryskie

Rozmowy w Katowicach dotyczyć mają przede wszystkim wytycznych związanych z polityką klimatyczną. Wdrażać je mają państwa zrzeszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował pełnomocnik ministerstwa środowiska do spraw szczytu klimatycznego COP24 Rafał Bochenek.

- Te rozmowy maja nas ostatecznie doprowadzić do wypracowania pakietu implementującego Porozumienia Paryskie. On ma już szczegółowo dookreślać zasady wdrażania Porozumień w poszczególnych 196 krajach świata biorących udział w opracowywaniu dokumentu - poinformował Rafał Bochenek.

- Najpierw mamy szereg wystąpień politycznych, po otwarciu będziemy mieli także prezentacje deklaracji państw, które w zarysie mają pokazywać stanowiska krajów, byśmy wiedzieć z jakiej pozycji startujemy - prezentował. 

Pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu przyjęto na konferencji w grudniu 2015 roku w Paryżu. Społeczność międzynarodowa zobowiązała się wówczas do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza - a w razie możliwości - 1,5 stopnia- powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Będzie wspólna deklaracja

Jeszcze w poniedziałek na szczycie przedstawiona ma zostać deklaracja ws. sprawiedliwej transformacji. Odnosi się ona do zapewnienia sprawiedliwej i solidarnej transformacji, która pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotka się w Katowicach m.in. z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej księdzem kardynałem Pietro Parolinem, prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem, prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim, prezydentem Czarnogóry Milo Djukanoviciem, premierem Fidżi Josaią Voreqe Bainimaramą, prezydentem Macedonii Gjorgem Ivanovem.

Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

ras

Polecane

Wróć do strony głównej