Przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ: szczyt w Polsce to nie przypadek

2018-12-01, 19:50

Przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ: szczyt w Polsce to nie przypadek
Przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ Maria Fernanda Espinosa. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

- Organizacja szczyt klimatycznego już po raz trzeci w Polsce to nie przypadek, ale dowód zaangażowania tego kraju w działania na rzecz klimatu - powiedziała w sobotę w Katowicach przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ María Fernanda Espinosa.

Przewodnicząca uczestniczyła w sobotę w ceremonii zamknięcia Conference of Youth (COY). To spotkanie młodzieży organizowane przed rozpoczynającym się w niedzielę dwutygodniowym szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach - 24. Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Polska będzie gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ po raz trzeci. Poprzednio takie konferencje odbyły się w Poznaniu (2008 r.) oraz w Warszawie (2013 r.). 

- To nie przypadek, że szczyt klimatyczny odbywa się w Polsce już po raz trzeci. To dowód zaangażowania tego kraju w działania na rzecz klimatu, a przykładem niezwykłego wysiłku tego państwa, by walczyć przeciwko zmianom klimatu, są Katowice - powiedziała Maria Fernanda Espinosa.

Wezwała też młodzież i społeczność międzynarodową do działania. - Mamy dowody naukowe na zmiany klimatyczne, które są przerażające. Wiemy, że w efekcie tych zmian miliony ludzi tracą dorobek życia, a kraje to, co przez lata inwestowały w rozwój i infrastrukturę, jak niedawno Fidżi czy Dominikana z powodu cyklonu. Trzeba działać szybko i zdecydowanie, by zapewnić nam przetrwanie na naszej planecie - powiedziała przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 

- Jeśli mamy tę wiedzę i mamy technologię, by walczyć ze zmianami klimatu, czemu nie działamy? Potrzebna jest wola polityczna, zaangażowanie i działanie. To jednak nie tylko odpowiedzialność państw i rządów, ale całego społeczeństwa, społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego, młodzieży - dodała, podkreślając też ważną rolę władz lokalnych w tych działaniach. 

- Doskonale wiemy, że mamy spuściznę poprzemysłową, musimy poprawić jakość życia mieszkańców m.in. przez poprawę jakości powietrza. To wielkie wyzwanie, ale doświadczenia, które zdobywamy we współpracy z młodymi ludźmi to wielka wartość, którą my, jako zarządzający, chcemy zrealizować dla kolejnych pokoleń - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa. 

Wydarzenie z udziałem 500 młodych ludzi z całego świata, którego gospodarzem był Uniwersytet Śląski w Katowicach, służyło wymianie doświadczeń, budowie sieci kontaktów, tworzeniu kreatywnych rozwiązań oraz zdobywaniu innowacyjnej wiedzy. Program obejmował sesje merytoryczne, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Młodzież przekazała swoje rekomendacje na szczyt COP24.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej