X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziennikarz wezwany przez policję. Chodzi o artykuł o wiceprezesie TK

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 10:49
Dziennikarz "Newsweek Polska" Wojciech Cieśla dostał wezwanie do stawienia się na przesłuchanie. Przyczyną jest artykuł o wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego Mariuszu Muszyńskim.
Wojciech Cieśla
Wojciech CieślaFoto: YouTube

Portal Press podał że dziennikarz "Newsweeka Polska" Wojciech Cieśla dostał w czwartek wezwanie do stawienia się na przesłuchanie do Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Rejonowej Policji.

Wezwanie ma związek z artykułem autorstwa Cieśli dotyczącym wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego. Jak podaje Press, w wezwaniu poinformowano, że przesłuchanie dotyczy publikacji artykułu "bez zgody osoby zainteresowanej". W sierpniu w "Neewsweeku" ukazał się artykuł Cieśli, który został poświęcony sędziemu Muszyńskiemu. W publikacji znajdują się m.in. informacje dot. miejsca zamieszkania wiceprezesa TK.

Stołeczna prokuratura okręgowa odnosząc się do doniesień mediów ws. wezwania, jakie otrzymał Cieśla, napisała w piątek na Twitterze: "Postępowanie Prokuratury dotyczy ujawnienia miejsca zamieszkania bohatera artykułu, a nie jego braku zgody na publikację".

Prokuratura opublikowała również oświadczenie w tej sprawie. "To nieprawda, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie dziennikarza Newsweeka, dlatego że napisał artykuł "bez zgody osoby zainteresowanej". Podawane w mediach informacje na ten temat są manipulacją i wprowadzają w błąd opinię publiczną" - podkreśliła prokuratura.

Przesłuchanie w charakterze świadka

Jak podała prokuratura, Cieśla został wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka, a sprawa - zdaniem prokuratury - nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa czy prawa dziennikarzy do krytyki. Prokuratura przypomniała też, że postępowanie przygotowawcze nie obejmuje okoliczności objętych tajemnicą dziennikarską, a jedynie ujawnienia prywatnych danych. Dane wrażliwe jakim jest m.in. miejsce zamieszkania są chronione prawem.

W oświadczeniu poinformowano także, że do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące ujawnienia w prasie miejsca zamieszkania, a prawo obliguje prokuraturę do wszczęcia w tej sprawie dochodzenia. Prokuratura okręgowa zaapelowała też, do mediów o niepowielanie nieprawdziwych informacji w tej sprawie.

W piątek rano w imieniu Rady Press Club Polska oświadczenie "w związku z używaniem służb państwa wobec dziennikarzy" wystosował Marcin Lewicki. "Działania organów państwa wobec dziennikarzy, ujawniających swoimi publikacjami przestępstwa lub nieprawidłowości w życiu publicznym, polegające na straszeniu stawianiem zarzutów karnych, wzywaniu na przesłuchania i stosowaniu wobec nich innych represji przy instrumentalnym użyciu prawa są brutalną i niedopuszczalną próbą zastraszenia, zapewne w celu wymuszenia zaniechania tego typu publikacji" - zaznaczył Lewicki.

Jak dodał, "używanie w tym kontekście AWB, policji i prokuratury jest właściwe państwom autokratycznym, nie demokratycznym". W oświadczeniu Press Club Polska wyraził najwyższe uznanie wszystkim dziennikarzom i pracownikom mediów, którzy wykonują swój zawód zgodnie z regułami, w poszanowaniu prawdy i dobrze pojętym interesie publicznym, którym jest m.in. wolność słowa i swoboda wypowiedzi.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lider krakowskiej grupy pseudokibiców wyszedł z aresztu. Włoski sąd zwolnił Pawła M.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 10:00
Włoski sąd wypuścił na wolność Pawła M., lidera pseudokibiców Wisły Kraków i zamienił mu areszt na codzienny dozór. Prokuratura Krajowa uważa, że włoski sąd umożliwił "Miśkowi" ucieczkę i dalsze ukrywanie się.
rozwiń zwiń