X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Siergiej Ławrow krytykuje wynik głosowania ws. broni chemicznej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 16:55
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował wynik głosowania w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, upoważniający ją do wskazywania sprawców ataków taką bronią. Według niego jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, a państwa zachodnie stosowały szantaż.
Siergiej Ławrow
Siergiej ŁawrowFoto: PAP/Paweł Supernak

Taką opinię Ławrow wyraził w Mińsku na wspólnej konferencji prasowej z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem. Wcześniej odbyły się wspólne obrady ministerstw spraw zagranicznych obu państw.

- Wbrew wszystkim normom i samej Konwencji o zakazie broni chemicznej i w ogóle normom prawa międzynarodowego decyzja o przyznaniu sekretariatowi technicznemu funkcji określania i wskazywania winnych była przyjęta przez głosowanie, poprzez złamanie zasad procedury – mówił Ławrow. Dodał, że ze strony państw zachodnich towarzyszyła temu cała seria kroków, „włącznie z szantażem i przekupstwem”.

Zdaniem Ławrowa jest to próba przekształcenia konwencji w „narzędzie realizacji polityki Zachodu poprzez wtargnięcie w prerogatywy Rady Bezpieczeństwa ONZ". - Rosja przeanalizuje sytuację i swoją dalszą współpracę z OPCW - zapowiedział.

Rozszerzone kompetencje OPCW

W środę przy sprzeciwie Rosji i wspierających ją państw, m.in. Chin i Iranu, w Hadze zapadła decyzja o rozszerzeniu mandatu OPCW o wskazywanie sprawców ataków bronią chemiczną. Dotychczas organizacja ta mogła tylko stwierdzać fakt ataku.

Ławrow powiedział również, że zamiar wyjścia przez USA z układu rozbrojeniowego INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) i zwiększanie aktywności NATO u granic Białorusi i Rosji tworzy wyzwania dla bezpieczeństwa tych krajów.

Jak oświadczył, „wymagają one odpowiedniej reakcji" zarówno w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji, jak i w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Rosja narusza INF?

20 października prezydent USA Donald Trump poinformował o zamiarze wycofania się USA z układu INF, uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. USA twierdzą, iż Rosja narusza INF, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729 oznaczane przez NATO jako SSC-8. Moskwa zaprzecza.

Ławrow oświadczył, że możliwe jest podpisanie porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz przez Rosję i Białoruś jeszcze 13 grudnia tego roku, podczas posiedzenia rady ministrów państwa związkowego w Brześciu.

Makiej potwierdził potem, jak podaje agencja Interfax-Zachód, że taki termin rzeczywiście wchodzi w grę, a przy uregulowaniu kwestii granicy i porozumienia o uznaniu wiz kluczowe jest „uniknięcie kontroli na granicy wewnętrznej”.

Jednostronne kontrole na granicy lądowej z Białorusią

Od 2016 r. Rosja wprowadziła jednostronne kontrole na granicy lądowej z Białorusią, która wcześniej, w ramach porozumień o państwu związkowym, była de facto otwarta zarówno dla obywateli Białorusi i Rosji, jak i krajów trzecich.

Obecnie Rosja utrzymuje, że Krasnaja Gorka, główne przejście na trasie Mińsk-Moskwa, nie ma statusu międzynarodowego i blokuje ruch obywateli krajów trzecich, w tym państw UE. Działania te były odpowiedzią na wprowadzenie przez Białoruś w 2016 r. ruchu bezwizowego przez lotnisko w Mińsku.

Podsumowując relacje z Rosją, Makiej ocenił, że po wrześniowym spotkaniu prezydentów dwóch krajów, Władimira Puitna i Alaksandra Łukaszenki, „nabrały dynamiki". Nadal jednak wymagają uregulowania sprawy „związane z manewrem podatkowym w dziedzinie wydobycia surowców w Rosji” i niezrównoważonego bilansu w handlu dwustronnym (duża przewaga Rosji).

Tzw. manewr podatkowy jest głównym problemem w białorusko-rosyjskich rozliczeniach za surowce. Polega on na stopniowej (do 2024 r.) likwidacji ceł eksportowych i jednoczesnym podwyższeniu podatku za wydobycie ropy. Ponieważ oznacza to, że Białoruś przestanie otrzymywać równowartość ceł eksportowych, strony zamierzają wypracować „mechanizm rekompensaty”.

kad

Czytaj także

Siergiej Ławrow: wojsko USA w Polsce to naruszenie porozumienia NATO-Rosja

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 13:29
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow w wywiadzie dla "Paris Match" zapewnił, że Moskwa opowiada się za silną i stabilną Europą, mówił o braku dialogu między Rosją a NATO. Uznał też, że obecność wojsk USA w Polsce byłaby naruszeniem porozumienia Rosja-NATO. 
rozwiń zwiń