X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niespodziewana zmiana miejsc. PiS z większością w śląskim sejmiku

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 19:32
- Prawo i Sprawiedliwość zyskało większość w sejmiku województwa śląskiego. Do Porozumienia programowego prawicy dołączył nagle radny Wojciech Kałuża - poinformował w środę Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
Audio
Radny Wojciech Kałuża odbiera zaświadczenie o wyborze na radnego, podczas I sesji Sejmiku Województwa Śląskiego
Radny Wojciech Kałuża odbiera zaświadczenie o wyborze na radnego, podczas I sesji Sejmiku Województwa ŚląskiegoFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Dworczyk poinformował o podpinaniu deklaracji programowej dla Śląska na Twitterze. Zamieścił też tekst podpisanej deklaracji. Wynika z niej, że występujący w imieniu Prawa i Sprawiedliwości Dworczyk, a także Grzegorz Tobiszowski wstępujący w imieniu Rady Regionalnej PiS na Śląsku podpisali porozumienie programowe z Wojciechem Kałużą. 

Wojciech Kałuża to radny, który startował z listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Śląskiego. Pretendował z pozycji pierwszej w okręgu nr 3, obejmującym powiaty mikołowski, raciborski, rybnicki i wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory. Uzyskał 25 109 głosów. W maju br. został przedstawiony przez KO jako jej kandydat na prezydenta Żor. We wrześniu jednak zrezygnował z ubiegania się o najważniejszy fotel w tym mieście i poparł Annę Gaszkę, która w drugiej turze przegrała z dotychczasowym prezydentem Waldemarem Sochą.

W 2014 r. Wojciech Kałuża właśnie pod szyldem Żorska Samorządność rywalizował o najważniejsze stanowisko w Żorach. Nie zdołał pokonać Waldemara Sochy – w drugiej turze poparło go 7210 mieszkańców, co stanowiło 47 proc. wszystkich głosów.

"Celem umowy budowanie i planowanie działań w regionie"

Wojciech Kałuża Wyborcy oczekują skuteczności, stąd moja decyzja o wsparciu dobrego programu i dobrych rozwiązań dla Śląska.

Sygnatariusze porozumienia napisali, że "w poczuciu odpowiedzialności za Śląsk i jego rozwój społeczno-gospodarczy deklarują chęć współpracy w obszarach strategicznych dla regionu. Strony umowy gwarantują współdziałanie i wspieranie się w realizowaniu najważniejszych celów deklaracji". 

"Głównym celem zawartej umowy jest budowanie i planowanie działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności" - zadeklarowali.

- Moją partią jest Śląsk. Wyborcy oczekują skuteczności, stąd moja decyzja o wsparciu dobrego programu i dobrych rozwiązań dla Śląska - podkreślił Wojciech Kałuża. 

"Czujemy się dzisiaj podle"

Jak oceniła w środę rano posłanka Monika Rosa, szefowa śląskiej Nowoczesnej, "wybrany z listy Koalicji Obywatelskiej radny Wojciech Kałuża, dołączając do porozumienia programowego prawicy, oszukał swoich wyborców". Dodała, że Kałuża przestał być już członkiem Nowoczesnej.

- Radny Wojciech Kałuża, wybrany z list Koalicji Obywatelskiej, rekomendowany przez Nowoczesną ogłosił, że przechodzi dzisiaj do PiS-u. Podpisał kontrakt, który jest kontraktem w jedną stronę - powiedziała Monika Rosa.

Monika Rosa Wojciech Kałuża ogłosił, że przechodzi do PiS-u. Podpisał kontrakt, który jest kontraktem w jedną stronę.

- Nie znamy ceny tego kontraktu. Z pewnością nie była to kwestia programowa. Oszukał tysiące Ślązaków, którzy zagłosowali na niego w tych wyborach. On teraz, sprzeniewierzając te wszystkie wartości, mówi: teraz idę w koalicję z PiS - oceniła parlamentarzystka. - Czy spzreniewierzył wartości za pieniądze? Tego nie wiem. Za stanowiska? Prawdopodobnie - dodała.

Wzburzenia nie ukrywał sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka. - Wszyscy czujemy się dzisiaj podle. Postawiliśmy na nie takiego człowieka. Koalicja Obywatelska i Nowoczesna postawiła na człowieka, który najprawdopodobniej, bo mamy jeszcze chwilę czasu, dał się skorumpować, czy za stanowisko, czy za, jak to w jednej z rozmów powiedział, ustawienie swojego życia finansowego do końca - powiedział Szłapka.

Marszałek o umowie koalicyjnej

W październikowych wyborach PiS uzyskało 22 mandaty. Koalicja Obywatelska zdobyła 20 mandatów, SLD wprowadziło 2 radnych, a PSL – 1 (regionaliści nie są reprezentowani). 

Jeszcze we wtorek przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego poinformowali o zawarciu umowy koalicyjnej w Sejmiku Województwa Śląskiego. Jak poinformował podczas wtorkowego briefingu w Katowicach szef śląskiej Platformy Obywatelskiej i marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, przewidziany w umowie koalicyjnej podział miejsc w przyszłym zarządzie woj. śląskiego przewiduje po dwa miejsca dla KO i SLD oraz jedno dla PSL.

Dzięki decyzji Wojciecha Kałuży PiS zyskało większość w Sejmiku Woj. Śląskiego. Podczas środowej, pierwszej sesji Sejmiku Woj. Śląskiego nowej kadencji, wybrane mają zostać nowe władze tego regionu.

W poprzedniej, piątej kadencji samorządu województwem śląskim rządziła koalicja: PO, PSL, SLD oraz Śląskiej Partii Regionalnej.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak