X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rejestr dłużników: co piąty Polak martwi się o brak pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 09:30
 Wystarczy pieniędzy na bieżące wydatki czy nie? Co piąty Polak zadaje sobie takie pytanie co najmniej raz w miesiącu – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, im_coco

Pod ścianą częściej stają mieszkańcy: Podkarpacia, Pomorza, Warmii i Mazur oraz osoby młode (wśród 18-24 latków kłopot z opłaceniem bieżących zobowiązań, co najmniej raz w miesiącu, ma 28 proc. a w grupie 35-44 latków - 23 proc., zaś u 65-74 latków jest to 13 proc.).

Na pytanie "Jak często brakuje Ci pieniędzy na pokrycie bieżących zobowiązań?", 7 proc. ankietowanych odpowiada, że kilka razy w miesiącu - wskazują autorzy badania.

- W praktyce oznacza to, że kłopoty finansowe wpisane są w ich codzienność i właściwie nie są oni w stanie się utrzymać - powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

30 proc. Polaków nie martwi się o pieniądze

Według raportu,  dwie trzecie badanych podkreśla, że nie wystarcza im pieniędzy nawet na najpilniejsze potrzeby. A budżet domowy kolejnych 14 proc. ankietowanych balansuje na krawędzi, a także mają kłopoty z bieżącymi płatnościami miesiąc w miesiąc. W dwóch na pięć przypadków przyznają, że aby pieniędzy starczyło na życie muszą odmawiać sobie wielu rzeczy.

Według BIG "tylko niewielka granica" dzieli jedną piątą Polaków od problemów finansowych. Jak zaznaczył Grzelczak, z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, że niemal 9 proc. dorosłych Polaków ma na swoim koncie nieuregulowane w terminie m.in. rachunki za media, telefon, czynsz, alimenty czy raty kredytów i pożyczek. Łączne zaległości 2,76 mln osób sięgają 73,4 mld zł. Mowa tu o przeterminowanej o min. 30 dni spłacie kwoty wynoszącej co najmniej 200 zł.

Z kolei jedna czwarta badanych (27 proc.)- jak wynika z danych BIG - ma trudności z bieżącymi płatnościami raz na kilka miesięcy. Nieco więcej niż jedną piątą (22 proc.) takie zmartwienie spotyka najwyżej raz do roku. - Komfort finansowy, który pozwala unikać rozmyślań skąd wziąć pieniądze na rachunki ma jedynie 30 proc. osób" - powiedział Grzelczak.

Sytuacja ta, jak wskazuje badanie, nie jest wyłącznie wynikiem zamożności lecz także odpowiedzialnego zarządzania finansami i dyscypliny.

Najmniejsze problemy na Opolszczyźnie 

Na comiesięczny stres wynikający z konieczności opłacenia sterty rachunków wpływa również region, w którym się mieszka. Stosunkowo lepiej statystyki te wyglądają na Opolszczyźnie, gdzie miesiąc w miesiąc problem z opłacaniem rachunków ma 14 proc. badanych, a także na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie, gdzie mówi o tym 16-17 proc. ankietowanych.

Badanie przeprowadziła w październiku 2018 r. firma Quality Watch techniką CAWI na reprezentatywnej próbie 1296 dorosłych mieszkańców Polski.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. 

pz

Zobacz więcej na temat: POLSKA pieniądze rachunki