X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

ONZ: w regionie Azji i Pacyfiku 12 mln dzieci "skrajnie niedożywionych"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 11:46
Agencje ONZ ostrzegły w piątek, że mimo szybkiego wzrostu ekonomicznego w regionie Azji i Pacyfiku postępy w walce z głodem w ostatnich dwóch latach były niewielkie; wciąż niedożywionych tam jest 486 mln ludzi, czyli 11,4 proc. całej ludności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"W regionie Azji i Pacyfiku mieszka nieco ponad połowa wszystkich niedożywionych ludzi na świecie" - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we wspólnym komunikacie z innymi agencjami ONZ.

Zdaniem Narodów Zjednoczonych przyczynami niewielkich efektów walki z głodem i niedożywieniem w tym rejonie są: bieda, nierówności i zmiany klimatyczne. Problemy środowiskowe sprawiają, że ograniczony jest dostęp do zdrowego jedzenia, wody pitnej i instalacji sanitarnych.

79 mln niedożywionych dzieci

Z raportu na temat żywienia i bezpieczeństwa żywnościowego w regionie Azji i Pacyfiku - nad którym oprócz FAO pracowały również UNICEF, Światowy Program Żywnościowy oraz Światowa Organizacja Zdrowia - wynika, że w 2017 roku liczba niedożywionych wyniosła 486,1 mln ludzi, w porównaniu z 486,5 mln osób rok wcześniej.

W 2017 roku problem ten dotyczył 11,4 proc. całej populacji regionu; w 2016 roku odsetek wynosił 11,5 proc., w 2015 - 11,6 proc., w 2010 - 13,8 proc., a w 2005 - 17,7 proc. wszystkich mieszkańców.

Jak poinformowano w raporcie, 79 mln dzieci ma problemy rozwojowe związane z brakiem jedzenia, a 12 mln zmaga się z niedożywieniem skrajnym. "Smutna rzeczywistość jest taka, że duża, nieakceptowalna liczba dzieci w tym regionie nadal zmaga się z licznymi problemami związanymi z niedożywieniem, mimo dekad wzrostu gospodarczego" - czytamy w dokumencie.

W martwym punkcie

Oenzetowskie agencje wskazały, że dysfunkcyjny system żywieniowy prowadzi nie tylko do niedożywienia, lecz może także skutkować nadwagą. Te zjawiska - zaznaczono - mogą występować w tym samym mieście czy nawet w tej samej rodzinie.

W dokumencie podkreślono, że 14,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi z powodu nadwagi wywołanej spożyciem taniego i niezdrowego jedzenia, zawierającego dużo soli, cukru i tłuszczu, a mało składników odżywczych. Zwrócono jednocześnie uwagę, że choć odsetek osób z nadwagą w regionie wzrósł od 2000 roku, w Azji Wschodniej w tym okresie spadł o 16 proc., podczas gdy w Azji Południowo-Wschodniej zwiększył się o 128 proc.

Agencje ONZ podkreślają, że nawet w miastach, których mieszkańcy mają stosunkowo dobrą sytuację - jak w Bangkoku czy Kuala Lumpur - biedne rodziny nie są w stanie zapewnić dzieciom wystarczająco pożywienia.

Jak zauważyła szefowa biura FAO w tym regionie Kundhavi Kadiresan, aby zrealizować cel zlikwidowania głodu i niedożywienia w regionie do 2030 roku, każdego dnia problem powinien dotyczyć o 110 tys. osób mniej. - Po tych wszystkich latach sukcesów w zwalczaniu głodu i niedożywienia w regionie Azji i Pacyfiku teraz znaleźliśmy się praktycznie w martwym punkcie - mówiła. - Musimy przyspieszyć tempo.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak