more_horiz
Wiadomości

Włodzimierz Czarzasty o wynikach wyborów: jeszcze poczekajmy, bo wierzę, że 6 proc. przebijemy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 23:27
- Powoli będziemy budowali poparcie dla naszego środowiska. 5,7 proc. to pierwszy etap przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu - powiedział przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych. Podziękował koalicjantom z komitetu SLD Lewica Razem.
Audio
  • Andrzej Rozenek o tym, że wybory były plebiscytem (IAR)
  • Włodzimierz Czarzasty: jeśli chodzi o partie lewicowe, to czeka nas robota do zrobienia (IAR)
Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty (z lewej) podczas wieczoru wyborczego KKW SLD Lewica Razem
Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty (z lewej) podczas wieczoru wyborczego KKW SLD Lewica RazemFoto: PAP/Rafał Guz

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 32,3 proc., Koalicja Obywatelska - 24,7 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 16,6 proc., a po 6,3 proc. głosów dostali Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz'15 - wynika z sondażu exit poll opublikowanego w niedzielę wieczorem przez Ipsos.

W skali kraju próg wyborczy przekroczył również komitet SLD Lewica Razem, który - według Ipsos - uzyskał 5,7 proc. poparcia.

Włodzimierz Czarzasty: będziemy budowali poparcie

- Jeżeli państwo myślicie, że będę miał smutną minę, to jest nieprawda. To jest początek drogi. Ta droga rozpoczęła się, niestety, od wypadnięcia z Sejmu. Powoli będziemy budowali poparcie dla naszego środowiska. Pierwszy etap to 5,7 proc. Poczekajmy do jutra, bo wierzę, że 6 proc. przebijemy. Drugi etap to są wybory do Parlamentu Europejskiego, a potem wybory parlamentarne. Musimy wrócić do Sejmu. To jest dobra zaliczka, ale tylko zaliczka - powiedział Włodzimierz Czarzasty po ogłoszeniu wyników sondażowych.

- Chciałem również potwierdzić, że jeżeli chodzi o partie lewicowe, to czeka nas kawałek roboty do zrobienia. Myślę, że trzeba mieć w sobie mądrą refleksję na temat naszego wyniku powyżej progu oraz tych partii lewicowych, które tego progu nie uzyskały. Kiedy wszystkie wyniki zostaną policzone, to będziemy apelowali spokojnie do wszystkich struktur o spotkanie i przemyślenie drogi polskiej lewicy w najbliższym czasie - dodał szef SLD.

Włodzimierz Czarzasty podziękował sojusznikom w ramach koalicji wyborczej SLD Lewica Razem. - Dziękuję wam bardzo, to naprawdę dobra koalicja. I to jest koalicja, która gwarantuje nam powrót do Sejmu, chociaż jeszcze wiele jest do zrobienia - ocenił.

Andrzej Rozenek: wygrało społeczeństwo obywatelskie

Według sondażu kandydat komitetu SLD Lewica Razem na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek uzyskał 1,5 proc. poparcia. Z sondażu Ipsos wynika, że w Warszawie zwyciężył Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), który zdobył poparcie - 54,1 proc., a drugie miejsce zajął Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica) - 30,9 proc. 

- To oczywiście jeszcze sondaże, ale nasuwają się z nich dwa wnioski. Wygrało społeczeństwo obywatelskie, bo frekwencja jest wyższa niż w poprzednich wyborach, a to duży sukces. Druga refleksja jest mniej radosna. Dlatego, że widać wyraźnie, że był to plebiscyt i tych wyborów nie wygrał ani PiS, ani PO, tylko obywatel strach. Strach przed PiS - tak Rozenek skomentował dziennikarzom swój wynik.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak