more_horiz
Wiadomości

Wybory samorządowe: IPN zapowiada lustrację kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 06:39
W sumie około 130 tys. osób sprawdzi Instytut Pamięci Narodowej pod kątem współpracy ze służbami PRL
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ipn.gov.pl

Wśród ponad 191 tys. zarejestrowanych kandydatów na radnych gmin, powiatów, sejmików, a także na prezydentów, burmistrzów i wójtów startują osoby prawomocnie uznane przez sąd za kłamcę lustracyjnego. Informacja taka znajduje się przy nazwisku kandydata, na obwieszczeniach komisji wyborczych - informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita"

Wybory bez tajemnic. Sprawdź, jak oddać ważny głos

Dzięki nowelizacji kodeksu wyborczego, od lipca tego roku Państwowa Komisja Wyborcza prowadzi bazę osób objętych zakazem wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach do samorządu z powodu złożenia nieprawdziwego oświadczenia lustracyjnego. Nowy przepis nałożył na prezesów sądów obowiązek niezwłocznego przesłania informacji o wyrokach i zakazach do PKW.

- Celem tej nowelizacji jest weryfikacja kandydatów - by nie startowały w wyborach osoby, wobec których orzeczono taki zakaz - wyjaśnił w rozmowie z "Rz" dyrektor biura lustracyjnego IPN w Warszawie Jarosław Skrok.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojewoda łódzki: Hanna Zdanowska nie może być prezydentem. Jeśli wygra, wygaszę jej mandat

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 12:20
- Gdyby nie fakt, że jej kadencja dobiega końca, wszcząłbym postępowanie zmierzające do wygaszenia jej mandatu - powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau o skazanej prawomocnym wyrokiem prezydent miasta Hannie Zdanowskiej, która stara się o reelekcję w zbliżających się wyborach. Dodał, że rozpocznie taką procedurę, jeśli Zdanowska wygra. Do deklaracji wojewody odniosła się już Zdanowska, zarzucając mu wykonywanie poleceń partyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: PiS wygrywa, będzie jednak potrzebowało koalicjantów

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 07:55
Według sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu" Prawo i Sprawiedliwość ma szansę zwyciężyć w niedzielnych wyborach samorządowych z wynikiem 34 proc. Drugi wynik osiągnęłaby Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 24 proc. ankietowanych.
rozwiń zwiń