X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory w Bawarii. Ekspert: to pokazuje, że CSU jest w stanie głębokiego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:44
- Zmiany na scenie politycznej w Bawarii pokazują, że partie mainstreamowe wyczerpały swój potencjał, a młodzi ludzie nie chcą już oglądać tych samych twarzy - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl profesor Józef Fiszer, politolog, niemcoznawca z Uczelni Łazarskiego. 
Minister spraw wewnętrznych w rządzie Angeli Merkel Horst Seehofer
Minister spraw wewnętrznych w rządzie Angeli Merkel Horst SeehoferFoto: PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Chadecka CSU wygrała niedzielne wybory do landtagu Bawarii z wynikiem 37,2 proc, drugie miejsce przypadło Zielonym (17,5 proc.). To oficjalne dane po przeliczeniu wszystkich głosów. CSU straciła w regionalnym parlamencie bezwzględną większość. Najgorszy wynik w historii zanotowała także partia SPD, która straciła 10 punktów procentowych w porównaniu z wyborami w 2013 roku. 

Odnotowując historycznie najsłabsze wyniki konserwatystwów z CSU i socjaldemokratów z SPD niemieckie media piszą o ich katastrofie i politycznym wstrząsie, który może dotrzeć do Berlina i Brukseli.

czytaj więcej
bavaria 1200.jpg
Wyniki końcowe wyborów w Bawarii. CSU wygrywa, ale traci bezwzględną większość

- Rzeczywiście mamy do czynienia z daleko idącą, radykalną zmiana na scenie politycznej Bawarii. Wynik tych wyborów pokazuje, że Unia Chrześcijańsko- Społeczna (CSU) jest w stanie głębokiego kryzysu i być może pociągnie to za sobą kryzys w koalicji rządzącej. Katastrofa SPD jest z kolei dla mnie największym szokiem. Ta partia miała przecież w 2013 roku głos co piątego mieszkańca Bawarii - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Józef Fiszer.

"Młodzi' zmęczeni "starymi" twarzami?

Politolog dodał, że "zmiany na scenie politycznej w Bawarii pokazują, że partie mainstreamowe wyczerpały swój potencjał, a z kolei nowe ugrupowania typu AfD, czy Zieloni cieszą się dużą popularnością". - Te partie mają zwolenników wśród młodych ludzi, a to z kolei powoduje, że będziemy mieli do czynienia z powolną ewolucją sceny politycznej w Niemczech - dodał.

Prof. Józef Fiszer Coraz większa liczba młodych ludzi widzi, że "stare" partie i ich działacze oderwały się od rzeczywistości społecznej, od potrzeb młodych ludzi

- Coraz większa liczba młodych ludzi widzi, że "stare" partie i ich działacze oderwały się od rzeczywistości społecznej, od potrzeb młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie i nie chcą wiecznie oglądać tych samych twarzy. To jest naturalny proces - powiedział Józef Fiszer.

Zapytany o to, jakie skutki dla Unii Europejskiej, w tym także dla Polski mogą mieć wybory w Bawarii politolog stwierdził, że "cała Europa Zachodnia znajdzie się niebawem pod dominacją partii prawicowych, możliwe, że także tych skrajnych". - Parlament Europejski stanie się domeną ich wpływów. Dla Polski oznacza to z kolei umacnianie się u władzy obecnej koalicji. Myślę, że PiS będzie zdecydowanie dominował w przyszłości - dodał Józef Fiszer.

PAP/Karol Kozłowicz, PolskieRadio24.pl