X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obchody Dnia Papieskiego w Łowiczu. Prymas zachęcał, by sięgać do świadectwa Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 19:15
- W kolejnym Dniu Papieskim warto sięgnąć do łowickiego świadectwa Jana Pawła II – mówił w niedzielę w Łowiczu w woj. łódzkim prymas Polski abp Wojciech Polak. Przyznał, że obecny czas jest trudny dla Kościoła i wezwał, by wszyscy, duchowni i świeccy, odzyskali pierwotną świeżość Ewangelii.
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł IIFoto: PAP/Janusz Mazur

Prymas Polski wziął udział w niedzielnych obchodach Dnia Papieskiego w Łowiczu oraz przewodniczył uroczystemu nabożeństwu z okazji 350. rocznicy konsekracji miejscowej bazyliki katedralnej.

W homilii abp Wojciech Polak podkreślił, że jubileusz jest okazją, by dziękować Bogu za to miejsce i za wszystkich, którzy na przestrzeni minionych wieków swoją modlitwą i wiarą wypełnili ten Boży dom zbudowany w sercu ongiś prymasowskiego Łowicza. Wspominał m.in. wizytę papieża św. Jana Pawła II, który odwiedził Łowicz w czerwcu 1999 r.

"Wezwanie do odzyskania pierwotnej świeżości Ewangelii"

- W kolejnym Dniu Papieskim warto sięgnąć do jego łowickiego świadectwa. Będąc tutaj, wśród was, święty Jan Paweł II przywoływał wówczas – jak pewnie dobrze pamiętacie – bogatą historię łowickiej ziemi. Wskazywał, że ta pradawna kolegiacka świątynia, a dzisiaj katedra, stała się również miejscem wiecznego spoczynku wielu rezydujących w Łowiczu przez wieki arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Polski – mówił hierarcha.

Prymas przestrzegał przed pokusą samowystarczalności, samozadowolenia i redukowania Kościoła do własnych ambicji i wyobrażeń. Jak bowiem przyznał, 350-lecie konsekracji łowickiej świątyni, przypada w niewątpliwie trudnym czasie dla Kościoła. Abp Polak przywołując słowa papieża Franciszka, namawiał wszystkich członków ludu Bożego do zaangażowania, nawrócenia osobistego i wspólnotowego, by właśnie w ten sposób odpowiedzieć na zło.

- To jest naprawdę zadanie nas wszystkich. To jest wezwanie, byśmy wszyscy, duchowni i świeccy, powrócili do źródeł i odzyskali pierwotną świeżość Ewangelii. To jest i musi być nasze wspólne przekonanie, że nawrócenie każdej i każdego z nas, że nasza świętość, są rzeczywiście potrzebne dziś całej wspólnocie Kościoła – podkreślił metropolita gnieźnieński. Jak zaznaczył, tylko w ten sposób będziemy mogli przełamać naszą niepewność i pokonać wszystkie kryzysy.

Tytuł bazyliki nadał świątyni Jan Paweł II

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Łowicza, członkowie wspólnoty parafialnej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni i biskupi z ordynariuszem diecezji łowickiej bp. Andrzejem Dziubą na czele.

Bazylikę katedralną w Łowiczu zbudowano w XV wieku. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z XVII stulecia. Konsekracji świątyni dokonał 14 października 1668 r. arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Prażmowski. W 1992 r. kościół stał się katedrą, a siedem lat później papież Jan Paweł II nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Kolegiata jest nazywana "Mazowieckim Wawelem" - jest bowiem miejscem pochówku 12 prymasów Polski, którzy od 1136 r. często rezydowali w Łowiczu będącym ich własnością. W 2012 r. obiekt został wpisany na listę Pomników historii.

bb