X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister finansów: podwyższenie ratingu Polski potwierdza przyjęty kierunek działań

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 14:56
- Z dużą satysfakcją przyjmuję decyzję agencji ratingowej S&P Global o podwyższeniu ratingu dla Polski - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że decyzja ta potwierdza przyjęty kierunek działań i oznacza, że polityka fiskalna polskiego rządu jest silną stroną oceny inwestycyjnej.
Minister finansów Teresa Czerwińska podczas briefingu prasowego w Warszawie, dotyczącego piątkowych decyzji agencji ratingowych.
Minister finansów Teresa Czerwińska podczas briefingu prasowego w Warszawie, dotyczącego piątkowych decyzji agencji ratingowych.Foto: PAP/Radek Pietruszka

W piątek wieczorem agencja S&P Global Ratings podwyższyła długoterminowy rating Polski w walucie obcej do "A-" z BBB+". W komunikacie agencja przekazała, że perspektywa ratingu jest stabilna.

- Taka decyzja agencji ratingowej daje satysfakcję, czyli potwierdza przyjęty kierunek działań. Potwierdza politykę, jaką realizujemy - powiedziała w sobotę na konferencji prasowej Czerwińska. Jak podkreśliła, "polityka fiskalna polskiego rządu jest bardzo silną, bardzo mocną stroną oceny inwestycyjnej, jakości inwestycyjnej naszego kraju"

Uszczelnienia i reformy 

Czerwińska wyjaśniła, że "wysoka pozycja ratingowa dla Polski" potwierdza przyjętą politykę, którą rząd realizuje, czyli konsekwentne uczelnianie sytemu podatkowego, reformę Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), a także wdrażanie nowych rozwiązań, które pobudzają innowacyjność gospodarki i wzrost gospodarczy.

- Jesteśmy zaledwie po pierwszym etapie reformy KAS, kiedy scaliliśmy służby skarbowe, wprowadziliśmy jednolite parametry, wymogi i procedury. Teraz, na rok przyszły jest zaplanowany bardzo istotny etap, który ma przynieść wymierne efekty - to jest centralizacja IT, scalenie systemów informatycznych, wprowadzenie nowych rozwiązań analitycznych - wymieniała.

Mówiąc o kolejnych nowych rozwiązaniach, które mają być realizowane, Czerwińska wskazała na nową ordynację podatkową, wdrażanie przyjaznych rozwiązań dla biznesu, w tym pakietu dotyczącego zmian podatków CIT i PIT oraz reformę pozostałych podatków, reformę akcyzy i reformę podatków dochodowych.

Wysoki rating sprzyja inwestycjom

Szefowa MF tłumaczyła, że im wyższa jest pozycja inwestycyjna kraju, tym chętniej inwestorzy kupują papiery wartościowe, ponieważ wysoka jest wiarygodność. A to - jak mówiła - przyczynia się do tego, że papiery wartościowe jeszcze chętniej są kupowane, co w efekcie przekład się na wysoki popyt. - Oczywiście niższa jest cena obsługi długu, czyli możemy pozyskiwać finansowanie niższym kosztem - wyjaśniła.

Szefowa resortu finansów podkreśliła, że rating przedsiębiorstwa odzwierciedla rating inwestycyjny danego kraju. - Przedsiębiorca inwestujący w Polsce korzysta z ratingu kraju, z tego podwyższenia ratingu, dla własnej również pozycji konkurencyjnej, dla własnej pozycji inwestycyjnej. A zatem nie tylko korzyść dla kraju i dla sektora finansów publicznych, ale również dla firm, które w Polsce funkcjonują, które w Polsce inwestują, które w Polsce rozwijają swoją działalność - powiedziała.

Przywołała również sierpniowe dane Głównego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi Produkt Krajowy Brutto w II kwartale br. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 5,2 proc. rok do roku w I kwartale.

Deficyt

Czerwińska uważa, że w tym roku deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1 proc. PKB jest bardzo realny. Przyznała jednak, że jest jeszcze za wcześnie na bardzo wiążącą ocenę.

- Niemniej jednak, jeżeli patrzymy na budżet, to w sierpniu mamy wykonane 61 proc. wydatków. Szansa na poprawienie parametrów fiskalnych jest zarówno przez nas oceniana jako bardzo duża, jak i też widać, że podmioty niezależne, obiektywne również taką szansę na redukcję tego deficytu nominalnego sektora istotną widzą - powiedziała szefowa MF.

Minister wskazała, że rząd istotną uwagę przywiązuje do inwestycji zarówno w aktywa materialne, jak i w kapitał ludzki. Przekonywała, że musimy inwestować w kapitał ludzki, ponieważ będzie on decydować o tym, jaki będzie w przyszłości wzrost gospodarczy w Polsce.  - Polska jest w indeksie kapitału lidzkiego na 157 krajów na 30. miejscu - powiedziała.

Wiarygodność Polski w oczach inwestorów 

Jak tłumaczyła, S&P obok parametrów fiskalnych wymienia także wzrost stopy oszczędności w gospodarce. Z zainteresowaniem przygląda się też Pracowniczym Planom Kapitałowym.

- Wysoki rating, wysoka pozycja inwestycyjna, wysoka pozycja wiarygodności Polski w oczach międzynarodowych inwestorów, ale jednocześnie wyzwania w postaci czynników demograficznych, w postaci tego, jak chcemy zachować długoterminowo wzrost gospodarczy. Musimy patrzeć na rynek pracy, na zmiany strukturalne na rynku pracy. Musimy patrzeć na poprawę produktywności, zwłaszcza w aspekcie rosnącej presji płacowej - wskazała szefowa MF.

W piątkowym raporcie agencja ratingowa S&P wyjaśniła, że podwyższenie ratingu "odzwierciedla mocne osiągnięcia w postaci zrównoważonego wzrostu gospodarczego i rozwagi fiskalnej, a także zróżnicowanie i konkurencyjność gospodarki. W szczególności, polski sektor eksportowy odpowiada za 55 proc. PKB vs. 27 proc. w 2000 r., co w przypadku dużych gospodarek odzwierciedla niezwykły zakres otwartości".

"Obok długoterminowych wyzwań dla finansów publicznych, wynikających z negatywnej sytuacji demograficznej Polski, którą pogarsza niedawna obniżka wieku emerytalnego, uważamy politykę fiskalną jako silną stronę kredytową Polski" - dodano.

S&P prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2018 r. wyniesie 4,8 proc., a w 2019 r. spowolni do 3,4 proc. "Prognozujemy także, że wzrost gospodarczy spowolni na przestrzeni kolejnych kilku lat, ale nie spadnie poniżej 3 proc. rdr, o ile otoczenie zewnętrzne nie pogorszy się poza nasze obecne przewidywania" - napisano.

S&P ocenia, iż w długim terminie Polska podtrzyma swoje zobowiązanie do pozostania członkiem Unii Europejskiej "z uwagi na przekonujące interesy gospodarcze i bezpieczeństwa".

jp

Czytaj także

Minister finansów Teresa Czerwińska: deficyt na poziomie 1% PKB bardzo realny

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 12:29
Minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała na konferencji prasowej, że w tym roku "bardzo realny" jest deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1 procent PKB. Dodała, że z satysfakcją przyjęła decyzję S&P o podwyżce ratingu Polski.
rozwiń zwiń