X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Joachim Brudziński: porozumienie z Marrakeszu spotęguje nielegalną migrację do Europy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 20:02
- Ogólnoświatowe porozumienie ws. migracji Global Compact (GCM), które ma być podpisane w grudniu w Marrakeszu, stawia znak równości między migracją legalną i nielegalną - uważa szef MSWiA Joachim Brudziński. Z tego powodu chce on, żeby Polska od niego odstąpiła.
Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych G6
Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych G6 Foto: twitter.com/PolandMOI/media

Porozumienie Global Compact na rzecz bezpiecznej, uregulowanej i legalnej migracji zostało wypracowane na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

- Będę rekomendował panu premierowi, polskiemu rządowi odstąpienie od podpisania porozumienia w Marrakeszu w grudniu tego roku ws. Global Compact, czyli w sprawie porozumienia, które stawia znak równości między imigracją nielegalną a migracją legalną - powiedział w piątek w Luksemburgu Brudziński.

Szef MSWiA, którzy bierze udział w spotkaniu unijnych ministrów ds. wewnętrznych, ocenił, że Global Compact byłby kolejną próbą "sankcjonowania zasysania nielegalnych migrantów do Europy". Przyznał, że porozumienie "nie jest obowiązkowe w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale rodzi określone konsekwencje".

- Jeśli przyznamy migrantom nielegalnym takie same prawa jak migrantom legalnym, to będzie to podstawa do tego, aby w ramach łączenia rodzin ci obywatele mogli te rodziny tutaj do Europy ściągać - mówił. Jego zdaniem jeśli nielegalnym migrantom przyznane byłby prawa do poruszania się po państwach strefy Schengen, mogliby się oni "rozjechać się po całej Europie".

Brudziński mówił, że obawia się, iż jeśli migranci nielegalni mieliby takie same prawa jak ci legalni, oznaczałoby to "zasysanie" tysięcy ludzi do Europy. Jego zdaniem napływ migrantów, z jakim UE ma do czynienia od 2015 r., to "inwazja". Jak relacjonował, w ten sposób na wtorkowym spotkaniu w Lyonie sytuację opisał minister spraw wewnętrznych Maroka. Zdaniem Brudzińskiego miliony mieszkańców Afryki, którzy za chwilę będą w wieku powyżej 20 lat, pokazują skalę problemu, z jakim UE będzie się musiała mierzyć.

- Te wszystkie piękne, bo zakładam, że z porywu serca płynące słowa, że humanitaryzm nie może być niżej niż dbanie o bezpieczeństwo, jest czymś skrajnie nieodpowiedzialnym. My nad tym nie zapanujemy. Jeżeli to, o czym mówił minister spraw wewnętrznych Maroka, czyli ta inwazja, będzie kontynuowana, to Europa sobie z tym nie poradzi, nawet jeśli Frontex będzie liczył 10 tys. funkcjonariuszy - powiedział Brudziński.

W lipcu Węgry oficjalnie zgłosiły Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpienie z procesu przyjmowania globalnego paktu migracyjnego (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration, GCM). Wcześniej z udziału w pracach nad pakietem zrezygnowały USA. Szef MSWiA zapowiedział we wtorek, że będzie rekomendował premierowi odstąpienie Polski od porozumienia.

ras

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Polska ma prawo do własnej polityki migracyjnej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 08:32
– Cieszy mnie decyzja ministra spraw wewnętrznych i administracji. Polska nie jest pierwsza i nie jest wyjątkiem w tym względzie – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do słów Joachima Brudzińskiego, który ma zarekomendować premierowi odstąpienie od Globalnego Paktu na rzecz Migracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska pójdzie drogą USA i Węgier w sprawie Paktu na rzecz Migracji?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:23
Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział, że będzie rekomendował premierowi odstąpienie od podpisania światowego Paktu na rzecz Migracji ONZ. Projekt, jak powiedział minister Brudziński, nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może wręcz stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji. Do sprawy odniósł się na naszej antenie Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń