X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Grupa Wyszehradzka: rezygnacja z relokacji uchodźców to nasz sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:11
Rezygnacja Unii Europejskiej z relokacji uchodźców to zwycięstwo Grupy Wyszehradzkiej - uznali prezydenci krajów V4 w czasie spotkania na Słowacji. Kryzys migracyjny w Europie był jednym z tematów kończącego się w miejscowości Szczyrbskie Jezioro dorocznego spotkania prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Audio
  • Słowacja - prezydenci V4 o migracji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda, prezydent Węgier Janos Ader, prezydent Słowacji Andrej Kiska i prezydent Czech Milos Zeman
Prezydent Andrzej Duda, prezydent Węgier Janos Ader, prezydent Słowacji Andrej Kiska i prezydent Czech Milos Zeman Foto: PAP/Leszek Szymański

W 2015 roku przywódcy krajów Unii zdecydowali o relokacji 160 tysięcy uchodźców, którzy byli w Grecji i we Włoszech. Polska i Węgry nie przyjęły migrantów, a Słowacja i Czechy dały schronienie jedynie niewielkiej liczbie osób. Wobec niepowodzenia projektu, Unia Europejska zawiesiła procedurę.
Polski prezydent Andrzej Duda mówił na Słowacji, że czas przyznał w tej sprawie rację Grupie Wyszehradzkiej.

- Jeżeli chodzi o podejście zdroworozsądkowe i takie spojrzenie na przyszłość, to czas pokazał absolutną rację państw Grupy Wyszehradzkiej, naszego cały czas jednolitego i twardego stanowiska, że trzeba pomagać uchodźcom jak najbliżej krajów, z których musieli uciekać w związku z zagrożeniem życia, w związku z wojną, ale że trzeba także bronić zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, trzeba to robić w zdecydowany sposób i twardy - mówił Andrzej Duda.

Prezydent Węgier Janosz Ader podkreślał, że na kryzysie migracyjnym korzystają przemytnicy ludzi. - Musimy być zdecydowani w działaniach przeciwko przemytowi ludzi. Handlarze ludzi bogacą się na tym procederze i gromadzą ogromne przychody i czerpią zyski z uchodźców. Unia Europejska przygląda się działalności tych kryminalnych grup. Powinniśmy cieszyć się, że jest wśród liderów Unii zrozumienie dla tych kwestii - dodawał.

Z kolei czeski prezydent Milosz Zeman uważa, że wspólnota międzynarodowa powinna wkrótce rozpocząć inwestycje w Syrii. - Mamy nadzieję, że wojna domowa w Syrii dobiega już kresu i że będzie można poczynić bardzo wiele nowych inwestycji. Będzie to z pożytkiem dla wielu uchodźców, którzy już w tej chwili zaczynają zawracać do Syrii - dodał Zeman.

Kryzys migracyjny stał się w ostatnich latach przyczyną wielu podziałów wśród polityków krajów Unii Europejskiej. Kryzys został wywołany wojną w Syrii i falą migracji z tego kraju. Wkrótce jednak do Europy zaczęli przyjeżdżać także migranci ekonomiczni z państw afrykańskich.

Kryzys migracyjny powoli słabnie. W szczytowym momencie do Europy przypływało ponad milion osób rocznie. W ubiegłym roku było to już dziesięć razy mniej.

ras

Czytaj także

Ekspert: w Grupie Wyszehradzkiej nie ma jedności

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 12:57
Podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej rozmawiano m.in. o przyszłym budżecie UE, migracji i polityce energetycznej. - W Grupie Wyszehradzkiej nie ma jedności w wielu kwestiach. Można nawet powiedzieć, że jedność jest w niewielkiej ilości spraw – skomentowała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska utrzyma sankcje na Rosję? Jest stanowisko Słowacji i Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 15:43
Słowacja i Polska wspólnie opowiadają się za utrzymaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Prezydenci obu krajów mówili o tym w słowackim kurorcie Szczyrbskie Jezioro.
rozwiń zwiń