X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Unia Europejska utrzyma sankcje na Rosję? Jest stanowisko Słowacji i Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 15:43
Słowacja i Polska wspólnie opowiadają się za utrzymaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Prezydenci obu krajów mówili o tym w słowackim kurorcie Szczyrbskie Jezioro.
Audio
  • Słowacja i Polska za sankcjami na Rosję. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Słowacji Andrej Kiska
Prezydent Słowacji Andrej Kiska Foto: PAP/Leszek Szymański

W miejscowości u podnóża Rysów kończy się właśnie spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Relacje między Rosją a Unią Europejską po raz kolejny w ostatnim okresie pogorszyły się. Powodem była przypisywana rosyjskim służbom próba otrucia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii oraz próby ataków cybernetycznych na kilka zachodnich instytucji, o co także oskarżana jest Rosja.


Słowacki prezydent Andrej Kiska mówił w Szczyrbskim Jeziorze, że Europa powinna utrzymywać sankcje na Rosję, bo Moskwa nadal zachowuje się w sposób agresywny.

- Widzimy, jak Rosja zachowuje się - zarówno z punktu widzenia cyberataków czy też działania w referendum w sprawie brexitu. Na Facebooku pojawiło się 220 milionów reklam popierających brexit. Opłaciła je Rosja. Widzimy więc coraz mocniejszy wpływ Rosji, która próbuje złamać jedność Unii Europejskiej. Naszym zadaniem jest pozostać jednością - mówił Andrej Kiska.

Od czasu rosyjskiej aneksji Krymu Unia Europejska już kilkakrotnie przedłużała sankcje wobec Rosji. W Europie jednak nie brakuje głosów, że sankcje powinny zostać cofnięte. W ten sposób mówili w ostatnich miesiącach przywódcy m.in. Włoch, Grecji czy Węgier.

Polski prezydent Andrzej Duda mówił na Słowacji, że wprowadzenie restrykcji było uzasadnione, bo Rosja złamała prawo międzynarodowe. - Jeżeli ktoś dokonuje czy to aneksji innego kraju, tak jak to się stało z Krymem, czy też de facto doprowadza do wojny, tak jak to się dzisiaj dzieje na części Ukrainy, to trzeba jasno powiedzieć, że nie można zostać wobec tego obojętnym. Sankcje są najbardziej pokojowym narzędziem, jakie mogło zostać użyte. To jest element takiej, można powiedzieć, białej siły - mówił Andrzej Duda.

Zarówno prezydent Czech, jak i prezydent Węgier na konferencji prasowej w Szczyrbskim Jeziorze nie chcieli odnieść się do sprawy.

Po aneksji Krymu przez Rosję i po rozpoczęciu konfliktu na wschodzie Ukrainy zarówno Unia Europejska, jak i NATO ograniczyły współpracę z Moskwą. W odpowiedzi na niedawną próbę otrucia Siergieja Skripala większość krajów Europy, w tym Polska, wydaliły część rosyjskich dyplomatów. Rosja uważa, że oskarżenia Europy pod jej adresem są pozbawione podstaw.

ras

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda na Słowacji. Doroczne spotkanie przywódców V4

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:00
Prezydent Andrzej Duda od czwartku przebywa na Słowacji, gdzie bierze udział w dwudniowym spotkaniu prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy odbywają się w Szczyrbskim Jeziorze - tatrzańskim kurorcie u podnóża Rysów. Na temat znaczenia szczytu i politycznej sytuacji w Europie mówił Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji. Rozmowy o migracji, budżecie i przyszłości UE [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 19:05
Migracja, budżet Unii Europejskiej, przyszłość Wspólnoty, a także sprawy energetyczne - takie były tematy pierwszego dnia spotkania prezydentów Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji. W dorocznych rozmowach głów państw Polski, Czech, Słowacji i Węgier Polskę reprezentuje Andrzej Duda. Dwudniowe spotkanie tym razem zorganizowano w słowackim mieście Szczyrbskie Jezioro u podnóża Tatr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowacja i Polska wspólnie krytykują budowę gazociągu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 13:00
Mówili o tym prezydenci obu krajów Andrej Kiska i Andrzej Duda w słowackim kurorcie Szczyrbskie Jezioro. W miejscowości u podnóża Rysów kończy się właśnie spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
rozwiń zwiń