X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Petro Poroszenko: ukraińska cerkiew czekała ponad 300 lat na niezależność od Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 21:10
Ukraińska Cerkiew otrzymała autokefalię - tak prezydent Ukrainy skomentował wyniki pracy synodu biskupów patriarchatu Konstantynopola, który potwierdził zamiar nadania ukraińskim prawosławnym niezależności od Moskwy. 
Audio
  • Petro Poroszenko o autokefalii ukraińskiej Cerkwi (Relacja Pawła Buszko/IAR)
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
Prezydent Ukrainy Petro PoroszenkoFoto: Drop of Light /Shutterstock.com

Petro Poroszenko w wydanym na tę okoliczność oświadczeniu napisał o wyzwoleniu ukraińskiej cerkwi spod rosyjskiego imperializmu. Zaapelował też Ukraińców o tolerancję religijną.

Jak można przeczytać w oświadczeniu ukraińskiego prezydenta - decyzja Patriarchy Bartłomieja i synodu w Konstantynopolu ostatecznie rozwiała imperialne iluzje i szowinistyczne fantazje Moskwy. Poroszenko dodał, że na autokefalię Ukraina czekała ponad 300 lat i jest ona dla Ukraińców gwarancją duchowej wolności.

Podkreślił, że tomos, czyli ostateczny dokument mówiący o autokefalii, będzie nadany po zorganizowaniu w Kijowie Soboru ukraińskich prawosławnych biskupów. Ukraiński prezydent zapewnił, że na Ukrainie panować będzie swoboda wyznania i nie ma mowy o tworzeniu tzw. państwowej cerkwi.

Po synodzie w Konstantynopolu Patriarcha Bartłomiej unieważnił dokument z końca XVII wieku, który podporządkowywał kijowską metropolię Moskwie, potwierdził podjętą wcześniej decyzję o nadaniu ukraińskiej cerkwi autokefalii i zdjął anatemę z patriarchy Kijowa Filareta.

dn

Czytaj także

Patriarcha Cyryl odejdzie? "Przegrał kluczowy mecz”. Następcą może być "spowiednik Putina”

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 12:07
Głowa rosyjskiej cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl, zmierza na odpoczynek, a na horyzoncie widać już jego następcę. Taką tezę stawia znany rosyjski publicysta i politolog Stanisław Biełkowski. Cyryl, przegrywa batalię w sprawie niezależności cerkwi Ukrainy, która odrywa  się od Moskwy.
rozwiń zwiń