X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przełom w kryminalistyce? Opracowano nową metodę zabezpieczania śladów

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 19:51
Amerykańskie media obszernie informują o nowej metodzie zabezpieczania śladów w kryminalistyce. Pozwala ona na dużo dokładniejsze analizy niż dotychczas i szybkie wykrywanie fragmentów DNA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Likoper

Innowacyjny system został opracowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Flinders, w Australii. Autorzy przebadali 264 odciski pozostawione przez 11 osób. Udało im się stworzyć specjalny barwnik, który pozwala szybko zobaczyć DNA pozostawione z odciskiem naszej skóry.

Dotychczasowe metody zbierania śladów na miejscach przestępstw, umożliwiają analizy w ograniczonym zakresie. Badania DNA są stosowane jedynie w najpoważniejszych sprawach. Są czasochłonne, a podczas pracy policyjnych techników zdarzają się błędy, które niweczą efekty.

Eksperci zwracają uwagę, że w odciskach pozostawiamy ślady komórek z różnym natężeniem. - Istnieją siewcy czyli osoby, które pozostawiają bardzo dużo materiału genetycznego na dotykanych przedmiotach. Dotychczas było trudno stwierdzić kim są - powiedział w rozmowie z telewizją Fox News, profesor Adrian Linacre z Uniwersytetu Flinders. Naukowcy ustalili też, że to mężczyźni gubią więcej DNA od kobiet, a najwięcej śladów znajduje się w odciskach palców.

kad

Czytaj także

W Układzie Słonecznym odkryto nową planetę. Jest karłowata i nazywa się Goblin

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 18:10
Chad Trujillo z Northern Arizona University, David Tholen z University of Hawaii i Scott Sheppard z Carnegie Institution for Science podczas poszukiwań hipotetycznej planety 9, stanowiącej zdaniem wielu ogniwo naszego Układu Słonecznego, natknęli się na mniejszy obiekt - karłowatą planetę o średnicy zaledwie 300 km. Roboczo nazwano ją Goblin.
rozwiń zwiń