X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Asteroida Halloween przeleci koło Ziemi. Jej wygląd mrozi krew w żyłach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 11:11
Przypominająca swym wyglądem trupią czaszkę asteroida 2015 TB145, nazywana także Halloween, znajdzie się bardzo blisko Ziemi 11 listopada br.
Polskie firmy i ich zaawansowane technologie mają coraz większy udział w badaniach kosmosu.
Polskie firmy i ich zaawansowane technologie mają coraz większy udział w badaniach kosmosu.Foto: Shutterstock.com/ixpert

Asteroida przez astronomów nazywana jest także "Halloween". Ta nazwa ma nieprzypadkową genezę - pierwszy raz w pobliżu Ziemi pojawiła się dokładnie 31 października 2015 roku, kiedy właśnie przypada te anglosaskie święto. Przeleciała wtedy tuż za orbitą Księżyca, w odległości 486 000 kilometrów, czyli naprawdę blisko od naszej planety. 

Ten kosmiczny obiekt intryguje nie tylko naukowców. Wyglądem przypomina ludzką czaszkę. W dodatku jest poczerniały, dlatego niektórzy lubią żartować, że posiada diabelskie moce. Znalazły się nawet osoby uważające, że pojawienie się asteroidy na niebie zwiastuje koniec świata.

Astronomowie jednak uspokajają wszystkich, u których obiekt wywołuje ciarki na skórze. Według nich "Halloween" mierzy od 625 metrów do 700 metrów. Jej okres obiegu to 1112 dni, a więc nieco ponad trzy lata. Na podstawie nachylenia orbity naukowcy wnioskują, że to dawna kometa, która po przeleceniu przez liczne orbity wokół Słońca straciła swoje związki lotne. Teraz jest martwą skałą, która porusza się z prędkością 125 tysięcy km/h.

Asteroida 2015 TB145 w listopadzie br. znajdzie się znacznie dalej od Ziemi niż trzy lata temu. Od naszej planety przeleci w odległości około 40 milionów kilometrów. Naukowcy podkreślają, że obiekt nie zagraża Ziemi.

seb/ Miami Herald

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego w kosmosie dominuje elektronika z lat 90.?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 23:42
- W kosmosie liczy się solidniejsza, pewniejsza i stabilniejsza elektronika, czyli ta starsza. Ma to również swoje negatywne strony, bo jest ona cięższa - opowiada inżynier Tomasz Kokowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:20
- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
rozwiń zwiń