X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hiszpania: tysiące Katalończyków upamiętniło referendum z 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 20:35
Kilkaset tysięcy mieszkańców Katalonii wzięło udział w poniedziałek w wiecach i marszach służących upamiętnieniu referendum w sprawie niepodległości regionu z 1 października 2017 roku. Największa manifestacja, zorganizowana przez proniepodległościową Platformę 1 Października, odbyła się wieczorem w centrum Barcelony. 
Protesty w Katalonii
Protesty w KataloniiFoto: PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ

Manifestanci domagali się zaakceptowania przez rząd w Madrycie wyniku zeszłorocznego referendum, a także uwolnienia więźniów politycznych.

Wśród uczestników zgromadzenia, z których większość przybyła do centrum miasta z flagami bądź szalikami w barwach Katalonii, dominowały transparenty "Wolność dla więźniów!", "1 października. Nie zapomnimy. Nie przebaczymy", a także "Mniej słów, więcej nieposłuszeństwa" i "Gdzie się podziała republika?".

Uczestnicy protestu, którzy przemaszerowali z placu Katalonii pod regionalny parlament, nieśli ze sobą symboliczne urny do głosowania, przypominające o niepodległościowym plebiscycie.

Do protestu przyłączyły się organizacje studenckie, które wczesnym popołudniem zorganizowały własny wiec w centrum stolicy Katalonii.

W poniedziałek manifestacje upamiętniające nieuznawane przez Madryt referendum niepodległościowe zostały zorganizowane w większości katalońskich miast, w tym w Tarragonie, Leridzie, Reus i Sabadell.

Najbardziej dramatyczny przebieg miały protesty w Geronie (katal. Girona), gdzie nad ranem członkowie Komitetów Obrony Republiki (CDR) - organizacji zrzeszających aktywistów, którzy jesienią 2017 roku pomagali w przeprowadzeniu referendum - zablokowali kilkadziesiąt dróg, w tym autostrady łączące Barcelonę z Walencją i Madrytem. Protestujący przez kilka godzin blokowali tam też linię szybkiej kolei łączącą Figueras (katal. Figueres) ze stolicą Katalonii.

Przed południem separatyści z Gerony wdarli się do budynku przedstawicielstwa katalońskiego rządu i zerwali z masztu flagę Hiszpanii. W tym samym czasie kilkadziesiąt osób okupowało siedzibę Sądu Najwyższego Katalonii w Barcelonie. Manifestantów wyprowadziła policja.

Choć premier autonomicznego rządu Katalonii Quim Torra poparł poniedziałkowe protesty CDR, a manifestantów nazwał "przyjaciółmi" i "zalążkiem" Republiki Katalonii, CDR wieczorem wydały oświadczenie wzywające go do dymisji. Przywódcy CDR zarzucili mu popieranie katalońskiej policji, która w sobotę użyła siły wobec zwolenników niepodległości Katalonii, protestujących na ulicach Barcelony.

W poniedziałek Torra wystosował apel do władz w Madrycie o uwolnienie więźniów politycznych, oczekujących w areszcie na zakończenie wytoczonych im procesów za wspieranie dążeń separatystycznych Katalonii.

msze

Czytaj także

Katalońskie referendum pod znakiem starcia ludności z policją. Prawie tysiąc osób rannych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 22:38
W Katalonii odbyło się referendum dotyczące oderwania się tego regionu od Hiszpanii. Jak informują katalońskie władze, w starciach z policją, kóre trwały cały dzień, rannych zostało ponad 840 osób. Na wtorek organizacje proniepodlegościowe i tamtejsze związki zawodowe zapowiedziały strajk generalny.
rozwiń zwiń