Pisma urzędowe otrzymamy e-mailem i to za darmo

2018-10-03, 19:00

Pisma urzędowe otrzymamy e-mailem i to za darmo

Rocznie w Polsce wysyłanych jest 102 mln przesyłek poleconych z potwierdzeniem odbioru. Szacuje się, że po wprowadzeniu usługi e-Doręczenia państwo może zaoszczędzić nawet 104 mln złotych. System ma wejść w życie na początku 2020 roku.

Czym jest system e-Doręczeń?

System e-Doręczeń zastąpi dotychczasowe papierowe listy polecone. Każdy z nas ma otrzymać specjalną skrzynkę e-Doręczeniową, na którą administracja publiczna będzie przesyłała różnego rodzaju pisma. Komunikacja elektroniczna będzie mogła być także zainicjowana przez nas.

Wiceprezes Zarządu Poczta Polska Usługi Cyfrowe Michał Putkiewicz przekonuje, że będzie to rozwiązanie szybsze, ale także  wygodniejsze. - To wielkie ułatwienie dla obywatela, który w jednej skrzynce będzie miał całą korespondencję urzędową i która będzie dodatkowo archiwizowana - mówi w rozmowie z reporterką PolskiegoRadia24.pl Putkiewicz.

Poczta Polska faworytem do e-Doręczenia

Obsługą systemu ma zająć się Narodowy Operator Cyfrowy. Nie jest jeszcze jasne, kto miałby nim być. W początkowej fazie będzie to prawdopodobnie Poczta Polska, która za pośrednictwem swojej platformy Envelo udostępni obywatelom e-skrzynki. Status NOC państwowa spółka ma otrzymać na pięć lat, po tym czasie rozpisany zostanie konkurs.

Czy usługa będzie bezpieczna?

Poczta Polska jest już gotowa do świadczenia usługi e-Doręczenia, dzięki rozwijanej od lat platformie Envelo. Dyrektor ds. IT Poczta Polska Usługi Cyfrowe, Łukasz Czechowski zapewnia, że posiada ona odpowiednie zabezpieczenia, które gwarantują, że przesyłany dokument nie zostanie zmodyfikowany.

- Platforma Envelo różni się od zwykłego wysyłania maila tym, że posiada szereg zabezpieczeń, które powodują, że nadawca i odbiorca jest jednoznacznie zidentyfikowany. I mamy pewność, że treść którą wysyłamy zobaczy tylko nadawca i odbiorca - wyjaśnia Czechowski.

Korzystanie z systemu e-Doręczenia nie będzie obowiązkowe. Każdy z nas sam zdecyduje, w jakiej formie chce otrzymywać korespondencję. Czy w formie elektronicznej, czy też tradycyjnej papierowej.


dd

Polecane

Wróć do strony głównej