X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tak wygląda z bliska asteroida Ryugu. Roboty, które na niej wylądowały, przesłały zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 13:13
Japońska agencja kosmiczna JAXA opublikowała fotografie wykonane na asteroidzie Ryugu przez roboty typu MINERVA-II1, wysłane na kosmicznej sondzie Hayabusa 2. Opuściła ona Ziemię prawie 4 lata temu
Zdjęcia z powierzchni asteroidy
Zdjęcia z powierzchni asteroidyFoto: Mar. prasowe

Hayabusa 2 opuściła Ziemię dokładnie 30 listopada 2014 roku. Pierwszy rok misji miał na celu ocenę sprawności maszyny, kolejne dwa i pół roku sonda zbliżała się do asteroidy Ryugu, pod koniec trzeciego roku z sondy zostały wysłane na asteroidę roboty-łaziki. Dwa z nich znalazły się na powierzchni Ryugu 21 września, w krótce ma dołączyć trzeci.

To pierwsze na świecie obiekty wykonane przez człowieka, które wylądowały na powierzchni asteroidy.

Asteroida nie została wybrana przypadkowo. Naukowcy podejrzewają, że Ryugu  może zawierać wodę i związki organiczne. Przedstawiciele JAXA wyrazili nadzieję, że analiza próbek pobranych podczas misji rzuci światło na pochodzenie Układu Słonecznego oraz na samą ewolucję życia.

Roboty-łaziki Rover-1A i Rover-1B, które zrobiły zdjęcia, są tak naprawdę niewielkie. Ich średnica to zaledwie 18 cm. Wysokośc - 7. Każdy z nich ma zamontowane kamery, które nie tylko sfotografują asteroidę, ale pozwolą też na stworzenie trójwymiarowego obrazu powierzchni Ryugu.

Właśnie opublikowano pierwsze, wykonane przez nie na powierzchni asteroidy zdjęcia.

Misja sondy Hayabusa 2 ma zakończyć się pod koniec 2020 roku. Prześle ona na Ziemię zebrane materiały, sama zaś odleci daleko, w kosmiczną przestrzeń.


tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak