X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 18:32
- Wolna Polska zawsze będzie pamiętać o ofierze i poświęceniu poległych w walce o niepodległość - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowych obchodów 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które odbyły się w Warszawie.
Audio
  • Obchody 79. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (L) ps. Antek podczas uroczystości upamiętniających 79. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (L) ps. "Antek" podczas uroczystości upamiętniających 79. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego Foto: PAP/Leszek Szymański

Uroczystości odbyły się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

"Pochylam głowę na znak hołdu dla poległych w walce o niepodległą Rzeczpospolitą, a także dla zamordowanych i prześladowanych przez zbrodnicze totalitarne reżimy nazistowskich Niemiec i Rosji sowieckiej oraz przez władzę komunistyczną, narzuconą po wojnie naszemu narodowi" - napisał Andrzej Duda w liście, odczytanym przez prezydenckiego ministra Andrzeja Derę.

"Wolna Polska zawsze będzie pamiętać o ofierze i poświęceniu poległych w walce o niepodległość" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że postawa tamtej generacji jest dla współczesnych "wzorem służby na rzecz ojczyzny i rodaków". "I wierzę głęboko, że pozostanie również także dla następnych pokoleń" - dodał.

"Cześć i chwała bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego! Wieczna pamięć poległym!" - zakończył swój list prezydent.

"79 lat temu zawalił się świat"

Obecna podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że 79 lat temu zawalił się świat, w którym żyli nasi dziadkowie i ojcowie. - Rozpoczął się bardzo dramatyczny czas nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. Polska została rozdarta między niemieckiego i sowieckiego najeźdźcę. Zawalił się świat wartości, świat wolności - mówiła.

Kidawa-Błońska powiedziałą, że właśnie w obronie tych wartości i wolności Polski zaczęły powstawać struktury konspiracyjne, w budowę których włączyły się dziesiątki tysięcy Polaków ze wszystkich grup społecznych.

- Determinacja, zaangażowanie i niezrównoważone męstwo, ale także umiejętność opozycyjnego działania zdobyte przez lata niewoli doprowadziły do zbudowania Polskiego Państwa Podziemnego - podkreśliła.

Wicemarszałek Sejmu przypomniała, że określenia Polskie Państwo Podziemne "w pełni oddającego ruch konspiracyjny w kraju" użył Jan Karski.

"Fenomem na skalę światową"

List do uczestników uroczystości skierował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Polskie Państwo Podziemne istniało zaledwie przez kilka lat, a mimo to stało się fenomenem na skalę światową. W ekstremalnych warunkach, pod czujnym okiem okupanta, odbudowane zostały wszystkie instytucje życia państwowego" - napisał. 

"Dorobek Podziemnego Państwa zarówno moralny, jak i organizacyjny stał się miarą poczynań Polaków na kilka dziesięcioleci, i jest nią do dziś" - podkreślił Błaszczak. Dodał, że Wojska Obrony Terytorialnej "odwołują się do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia, czyli Armii Krajowej".

"Dziś możemy cieszyć się wolną ojczyzną. Zawdzięczamy to twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego, którym w tym szczególnym dniu oddajemy należyty im hołd" - zakończył swój list Mariusz Błaszczak.

"Oddajemy hołd tym, którzy walczyli"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej warszawiacy spotykają się co roku - 1 sierpnia i 27 września.

- Te lata dzieli pięć lat - pięć lat od obchodzenia tych szczególnych wydarzeń: wybuchu Powstania Warszawskiego i września 1939 r., kiedy powstało Podziemne Państwo Polskie - powiedziała.

- To jest bardzo ważny moment, że my się tu spotykamy i bardzo ważny moment, że myślimy o tych ludziach. Myślimy o nich, ponieważ oni byli na pewno zaskoczeni tym tokiem swojego życia, tym, w co musieli się zaangażować, ale szybko zrozumieli, że nie da się żyć z dnia na dzień, iż trzeba (...) zorganizować pewne struktury, żeby przetrwać, żeby przetrwać jako Polacy - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Uroczystości zakończyły modlitwy kapłanów: katolickiecego, prawosławnego, ewangelickiego i żydowskiego oraz apel pamięci i salwa honorowa. Po niej przedstawiciele władz i instytucji państwowych, partii politycznych, organizacji społecznych i kombatanckich złożyli wieńce pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-45 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, tworzyły tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Był to systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRS.

Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Istniało do 1 lipca 1945 r. (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: wolna Polska będzie pamiętać o ofierze poległych w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:58
"Wolna Polska zawsze będzie pamiętać o ofierze i poświęceniu poległych w walce o niepodległość" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowych obchodów 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które odbywają się w Warszawie.
rozwiń zwiń