more_horiz
Wiadomości

PiS wciąż na czele sondaży przedwyborczych. Pozostałe ugrupowania daleko w tyle

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 16:03
34 procent respondentów w wyborach do sejmików województw zagłosowałoby na PiS, Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polska uzyskałaby 15 proc., Kukiz'15 - 8 proc., a PSL i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyliby po 5 proc. - wynika z wrześniowego sondażu CBOS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Badania preferencji wyborczych w wyborach do sejmików województw dotyczyło komitetów wyborczych zarejestrowanych w całym kraju.

Na najwięcej mandatów w sejmikach województw mógłby liczyć PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem). Poparcie dla tego ugrupowania wynosi w sondażu 34 proc. i jest o 1 proc. mniejsze niż w sierpniu. 

Na Koalicję Obywatelską Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (wraz z Inicjatywą Polską) głosowałoby 15 proc. respondentów. W sierpniu poparcie dla tego komitetu, jeszcze przed ogłoszeniem poparcia dla niego Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej, wyraziło 18 proc. ankietowanych.

Dalsze miejsca zajęli: Kukiz'15 z 8 proc. poparciem (wzrost o 2 proc.), po 5 proc. otrzymali PSL (spadek o 2 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (dotąd pojawiał się w kategorii "inny komitet wyborczy") oraz SLD Lewica Razem z 3 proc. głosów (spadek o 1 proc.). Po 1 proc. otrzymali w sondażu: Partia Razem i Komitet Wolność w Samorządzie Janusza Korwin-Mikkego. Ruch Narodowy i Partia Zielonych - według sondażu - mają zerowe poparcie.

28 proc. respondentów wybrała opcję "trudno powiedzieć", a 1 proc. wskazało "inny komitet wyborczy".

Na miesiąc przed wyznaczonym terminem wyborców zainteresowanie głosowaniem zadeklarowało 73 proc. ankietowanych, w tym duże zainteresowanie wskazało 30 proc., a 43 proc. zainteresowanie umiarkowane. 26 proc. nie przejawia - według badania CBOS - zainteresowania wyborami samorządowymi.

Do lokali wyborczych zamierza się udać 74 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 2 punkty procentowe mniej niż w sierpniu i lipcu. 56 proc. z nich deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach, a 18 proc. wybrało opcję "raczej wezmę w nich udział". Na pewno nie weźmie udziału 7 proc., 5 proc. raczej nie weźmie udziału, a 14 proc. jeszcze nie wie, czy weźmie udział w wyborach.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6–13 września 2018 roku na liczącej 1023 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż CBOS: rośnie poparcie dla PiS, dobra ocena działalności władz samorządowych

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 15:19
35 proc. badanych zamierza oddać swój głos w wyborach do sejmików wojewódzkich na PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską), 18 proc. na koalicję PO i Nowoczesnej, 7 proc. na PSL, 6 proc. na Kukiz'15, a 4 proc. na SLD - wynika z najnowszego, sierpniowego sondażu CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: rośnie poparcie dla PiS, PO mocno w dół

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 16:56
Gdyby wybory samorządowe odbywały się w ciągu najbliższych dni, 38 procent poparcia zdobyłaby koalicja partii prawicowych - Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Porozumienia. 
rozwiń zwiń