Premier na szczycie Trójmorza: obecnie przemodelowujemy mapę Europy

2018-09-18, 13:00

Premier na szczycie Trójmorza: obecnie przemodelowujemy mapę Europy
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/EPA/BOGDAN CRISTEL

Inicjatywa Trójmorza może przynieść "wiele pozytywnego" całej UE; przemodelowujemy mapę Europy, pokazując, że kraje centralnej i wschodniej Europy chcą i mogą przyczynić się do wzmocnienia fundamentów ekonomicznych UE - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sesji plenarnej szczytu Trójmorza w Bukareszcie. 

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o wadze dobrych relacji pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej i Stanami Zjednoczonymi (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Premier podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza tworzy historię. Jak dodał, "celem inicjatywy jest budowa mostów w Europie"; nie tylko - jak zaznaczył - w infrastrukturze, ale też jeśli chodzi o wspólne wyobrażenie Europy. W tym kontekście nawiązał do słów b. prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. - Mój przekaz na dziś, to nie powinniśmy pytać, co Europa może zrobić dla nas, ale co my możemy zrobić dla Europy - powiedział szef rządu. Jak dodał, w jego ocenie Trójmorze może przynieść "wiele pozytywnego" całej UE. 

Morawiecki zwrócił ponadto uwagę, że projekt europejski powstał przy wsparciu USA. Jak kontynuował, "obecnie przemodelowujemy mapę Europy, pokazując, że kraje centralnej i wschodniej Europy chcą i mogą kontrybuować we wzmocnieniu fundamentów ekonomicznych UE". 

Premier wskazywał też na wielkość krajów regionu, liczbę ludności oraz ich wzrost gospodarczy. - Mamy więc dużo do zaoferowania UE - ocenił. 

Szef rządu podkreślał, że państwa zaangażowane w inicjatywę stanowią jeden z najszybciej rozwijających się regionów na świecie. Zwrócił też uwagę na silne więzi Trójmorza ze Stanami Zjednoczonymi. - Inicjatywa Trójmorza jest dowodem na to, że współpraca transatlantycka funkcjonuje znakomicie, na rzecz lepszego świata. Podkreślam to, ponieważ w ostatnich kilku latach transatlantycka jedność była przez wielu kwestionowana. Tymczasem większość państw Trójmorza, a Polska w szczególności, opowiada się za wzmacnianiem społeczności transatlantyckiej - mówił premier.

Mateusz Morawiecki dużo miejsca poświęcił kwestiom energetycznym. Jak powiedział w tej dziedzinie stoją przed Trójmorzem duże wyzwania. - Wszyscy zgadzamy się, że jest potrzeba stworzenia wspólnego, wolnego rynku gazu w naszym regionie. Niezbędny jest też niezależny system transferu energii, oparty na kryteriach ekonomicznych i bezpieczeństwa - powiedział szef rządu.

Na konferencji prasowej premier poinformował, że podczas rozmów "mocno zaznaczył nasz niepokój i niezgodę" na gazociąg Nord Stream 2 - między Rosją a Niemcami. Jak wskazał, gazociąg zwiększy możliwości przesyłu gazu z Rosji do Europy. W ocenie Morawieckiego, "to nie jest dywersyfikacja, to jest dalsza monopolizacja" rynku. Szef rządu dodał, że ten temat poruszył również w rozmowie z sekretarzem ds. energii USA Rickiem Perry'm. - Rozmawiałem z nim, jak ważne jest doprowadzenie do faktycznej dywersyfikacji, uniezależniania Europy - ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej - od rosyjskiego gazu - podkreślił Morawiecki. Zaznaczył, że inicjatywy Trójmorza mają też służyć uniezależnieniu Europy od gazu z Rosji

Premier wskazał, że w regionie państw Trójmorza realizowanych jest, bądź wkrótce będzie, ponad 150 dużych projektów infrastrukturalnych, w tym 67 - transportowych. - Ten potencjał został już odkryty przez Unię Europejską. Pięć z dziewięciu priorytetowych korytarzy transportowych w Unii przebiega przez państwa Trójmorza. To esencja europejskiej polityki spójności - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Podziękował przemawiającemu przed nim szefowi Komisji Europejskiej Jeanowi-Claude'owi Junckerowi za zrozumienie tych priorytetów. - Wierzymy, że w następnej perspektywie budżetowej ten wymiar także będzie wyeksponowany - powiedział premier.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Unii Europejskiej, położonych w basenach Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. W jej skład wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

dcz/fc

Polecane

Wróć do strony głównej