more_horiz
Wiadomości

Turcja: Erdogan mianuje Erdogana. Zobacz nietypowy dokument państwowego funduszu inwestycyjnego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 17:05
Kilka dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował się przewodniczącym państwowego funduszu inwestycyjnego. Pozbył się całego zarządu, za to na pokład zaprosił swojego zięcia. Niedawno do sieci wypłynęło zdjęcie nietypowego dokumentu.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: shutterstock/Sasa Dzambic Photography

Remont kapitalny w zarządzie funduszu nastąpił dwa lata po jego ustanowieniu i powierzeniu mu 200 miliardów dolarów z wypracowanego majątku narodowego, by uspokoić wrzenie na rynku finansowym, spowodowane nieudanym zamachem stanu. Jednakże cele i strategia organizacji nigdy nie były do końca jasne, a wewnętrzne konflikty doprowadziły do wyrzucenia ówczesnego dyrektora generalnego, zaraz potem gdy Erdogan publicznie wyraził swoje niezadowolenie z zarządzania funduszem.

Reorganizacja wzmocniła tym samym wpływ prezydenta na kolejną kluczową instytucję finansową Turcji. W majowym wywiadzie z Bloombergiem Erdogan obiecał zresztą wywierać większy wpływ na politykę ekonomiczną kraju, jeśli tylko zdobędzie większą siłę wykonawczą po czerwcowych wyborach. Przyrzekł również wówczas usunięcie "starej gwardii", która prowadziła politykę ekonomiczną kraju od 2002 roku oraz nadanie sobie wyłącznego upoważnienia do rozmów z Bankiem Centralnym oraz pozostałymi instytucjami państwa.

jp/next.gazeta.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA i Turcja. Koniec przyjaźni i sojuszu?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 09:00
Na stosunki między Ankarą a Waszyngtonem rzuciła cień sprawa amerykańskiego pastora oskarżonego w Turcji o terroryzm. Donald Trump zagroził, że jeśli Turcja nie uwolni pastora, USA nałożą na nią "szerokie sankcje". I przeszedł od słów do czynów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik partii CDU: pomoc finansowa dla Turcji tylko jeśli ten kraj zmieni swoją politykę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:59
W wypowiedzi dla poniedziałkowego wydania dziennika "Rheinische Post" rzecznik niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) do spraw polityki zagranicznej Juergen Hardt uzależnił ewentualną pomoc finansową Niemiec dla Turcji od zmiany jej polityki.
rozwiń zwiń