X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niezwykłe znalezisko archeologów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 11:27
Archeologowie odkryli najstarszy meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wraz z nim wykopano system nawadniający, który dostarczał wodę do beduińskiej oazy. Odnalezione ruiny znajdują się w miejscowości Al Ain, która była główną osadą Beduinów mieszkających na największej piaszczystej pustyni świata Ar Rub al Chali.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Elnur

Pierwszy meczet powstał 1000 lat temu w czasie kalifatu Abbasydów. Znajduje się w pobliżu pozostałości po tradycyjnym systemie nawadniającym nazywanym faludż, który rozprowadzał wodę, umożliwiając tym samym prowadzenie prostych upraw w oazach. Archeologowie odnaleźli ślady po półokrągłej niszy nazywanej mihrab, która tradycyjnie wskazuje w meczecie kierunek Mekki. Odkryto także pochodzące z 10 wieku pozostałości po miejscu, w którym dokonywano obrzędowego obmycia przed modlitwą.

Zdaniem naukowców znalezisko pokazuje, jak daleko sięgały muzułmańskie wpływy religijne na początku X wieku. Wraz z pojawieniem się religii w beduińskich oazach wzrosło znaczenie handlu i następował rozwój. W czasie prac archeologicznych odnaleziono pozostałości po ceramice pochodzącej z Zatoki Perskiej, a nawet Chin.

W 1992 roku na emirackiej wyspie Sir Bani Yas znaleziono także pozostałości, po jeszcze wcześniejszej, bo pochodzącej z VI wieku chrześcijańskiej świątyni z zabudowaniami klasztornymi.

jp

Czytaj także

Polacy zbadają piramidy Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:10
Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włochy: w Como odkryto skarb: 300 rzymskich złotych monet. Warte są miliony

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 09:34
300 rzymskich złotych monet , pochodzących prawdopodobnie z IV wieku, znaleziono w mieście Como na północy Włoch. - To prawdziwy skarb, który jest wart miliony - oceniają archeolodzy.
rozwiń zwiń