X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja: w całym kraju wybory lokalne i protesty przeciw reformie emerytur, aresztowania

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 13:17
W Rosji odbywają się w niedzielę wybory lokalne. Rosjanie wybierają m.in. mera Moskwy, szefów niektórych obwodów i niektóre parlamenty.  Media niezależne piszą o zatrzymaniach w związku z organizowanymi przez opozycję protestami. 
Audio
  • Wybory lokalne i protesty w Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Lokal wyborczy w Moskwie
Lokal wyborczy w MoskwieFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

W Rosji 9 września mają miejsce wybory m.in. mera Moskwy i gubernatora obwodu moskiewskiego. Według oficjalnych danych faworytem jest Siergiej Sobianin, na listę jego  kontrkandydatów nie dopuszczono opozycji demokratycznej. Jak podają media, Sobianin ma otrzymać 70 procent głosów przy 30-40 procentowej frekwencji.

Według Centralnej Komisji Wyborczej w Rosji, 21 spośród 85 podmiotów administracyjnych będzie wybierać szefów władz wykonawczych, 16 regionów wyłoni parlamenty. W innych miejscach planowane są wybory merów i inne wybory lokalne, także referenda. Głosowania różnego ordzaju odbywać się będą w 80 spośród 85 podmiotów administracyjnych Rosji. W całym kraju wyznaczono 5 tysięcy kampanii wyborczych różnego szczebla.

Protesty w Rosji

W całej Rosji mają się też odbyć protesty przeciwko reformie emerytalnej. Wezwała do nich opozycja skupiona wokół jednego z  liderów, Aleksieja Nawalnego. Sam Nawalny nie będzie mógł nimi pokierować, gdyż znajduje się w areszcie, do którego trafił pod koniec sierpnia. 

Protesty odbywają się m.in. w Chabarowsku, Irkucku, Nowosybirsku, Władywostoku. Akcje przejdą również w Moskwie i w Petersburgu.  

Jak podają niezależne rosyjskie portale informacyjne, w Rosji są kontynuowane zatrzymania prewencyjne przed tymi protestami.

"Nowaja Gazieta" podaje, że jeszcze przed manifestacjami 9 września zatrzymano co najmniej 48 osób w 20 miastach Rosji. W ciągu dnia do południa zatrzymano co najmniej kilkadziesiąt osób. 

Reforma emerytur

W lipcu Duma uchwaliła rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym, zakładające m.in. podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 63 lat i mężczyzn do 65 lat.

Władimir Putin zabrał głos w sprawie emerytur 29 sierpnia w orędziu telewizyjnym. Złagodził niektóre zapisy projektu, m.in. oznajmił, że wiek emerytalny kobiet wzrośnie nie o 8, a o 5 lat.

Wiek emerytalny ma być podnoszony stopniowo do 2034 roku. Mężczyźni – według projektu zmodyfikowanego i przedstawionego przeez Putina - mieliby przejść na emeryturę docelowo w wieku 65 lat (obecnie to 60), a kobiety w wieku 60 lat (obecny wiek emerytalny to 55 lat).

Jednocześnie prezydent Federacji Rosyjskiej przekonywał, że reformę trzeba przeprowadzić.

Według badań Centrum Lewady, 90 procent mieszkańców Rosji jest przeciwnych reformie emerytalnej, a około połowy jest gotowa od protestów przeciwko niej.

W ostatnim tygodniu w wielu miastach Rosji demonstracje przeciwko zmianom w systemie emerytalnym zorganizowała Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji.

***

Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl


Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Rosja wybory w Rosji
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak