X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostrzał rakietowy ambasady USA w Bagdadzie. Najprawdopodobniej sprawcą Państwo Islamskie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:43
Nieznani sprawcy dokonali w nocy z czwartku na piątek ostrzału rakietowego tzw. Zielonej Strefy w Bagdadzie, w której znajduje się większość urzędów i ambasad. Trzy rakiety spadły w okolicach ambasady USA, wywołując pożar, ale nie powodując poważnych zniszczeń.
Ambasada USA w Iraku
Ambasada USA w Iraku Foto: diplomacy.state.gov

Do ataku doszło w piątek tuż po północy czasu lokalnego (w czwartek po 23.00 czasu polskiego). Rakiety zostały odpalone z bagdadzkiej dzielnicy Zijuna. Zgodnie z oświadczeniem irackiej armii trafiły one w opuszczony budynek, nie powodując żadnych fizycznych zniszczeń ani ofiar. Był to pierwszy od wielu lat przypadek celnego ataku na bagdadzką Zieloną Strefę.

Ataku najprawdopodobniej nie dokonało Państwo Islamskie (IS). Również żadna szyicka milicja nie przyznała się do niego. Zdaniem ekspertów może to być jednak ostrzeżenie szyickich milicji, które sprzeciwiają się ingerencji USA w proces tworzenia nowego rządu w Iraku. We wtorek 10 milicji szyickich wydało wspólne oświadczenie, w którym zażądało opuszczenia Iraku przez żołnierzy innych państw. W Iraku przebywa od 5 do 9 tysięcy amerykańskich żołnierzy. 

Szyickie Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMU) znajdują się również w coraz większym konflikcie z premierem Iraku Hajdarem Dżawadem al-Abadim, w związku z procesem tworzenia nowego rządu. Abadi jest popierany przez USA, co powoduje niezadowolenie proirańskich ugrupowań takich jak blok al-Fatah Hadiego al-Ameriego i Państwo Prawa byłego premiera Nuriego al-Malikiego. Abadi, który stoi na czele największej milicji PMU tj. Organizacji Badr ostrzegał USA, że w ciągu 2 miesięcy obali każdy proamerykański rząd.

Również w czwartek biura szyickich milicji oraz proirańskich partii w Basrze na południu Iraku stały się celem ataków w czasie trwających tam protestów. Niektóre z nich zostały spalone. Demonstranci usiłowali również zaatakować tamtejszy konsulat Iranu, ale uniemożliwiły to irackie siły specjalne.  

dcz