X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mieszkańcy Petersburga oddadzą hołd ofiarom czerwonego terroru

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 11:05
Mieszkańcy Petersburga oddadzą hołd ofiarom bolszewickich organów bezpieczeństwa. Dziś mija setna rocznica ogłoszenia przez Radę Komisarzy Ludowych dekretu zezwalającego na stosowanie tak zwanego „czerwonego terroru”. 
Audio
  • Petersburg odda hołd ofiarom czerwonego terroru (Relacja Macieja Jastrzębskiego/IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dokument Rady Komisarzy Ludowych wprowadzał zasadę odpowiedzialności zbiorowej wobec osób, które zostały uznane przez komunistów za wrogów ustroju i państwa. O ofiarach komunistów i krwawych rządach bolszewików chcą przypomnieć mieszkańcom Petersburga działacze stowarzyszenia „Memoriał”. Zamierzają oni złożyć kwiaty obok monumentu upamiętniającego ofiary bolszewickich represji.

„Czerwony terrory” był odpowiedzią bolszewików na dokonany w sierpniu 1918 roku zamach na Włodzimierza Lenina. Już w pierwszych dniach obowiązywania dekretu Rady Komisarzy Ludowych zgładzono w Petersburgu 500 osób, a w Moskwie 600.

Ówczesny szef komunistycznej bezpieki Feliks Dzierżyński w jednym z rozkazów napisał: „Niech klasa robotnicza zdepcze masowym terrorem hydrę kontrrewolucji”. Historycy szacują, że tylko w latach 1918 - 1921 bolszewicy zamordowali ponad półtora miliona osób.

Według rosyjskiego noblisty i więźnia GUŁagu Aleksandra Sołżenicyna w całym okresie istnienia państwa radzieckiego zgładzono ponad 60 milionów osób.

dn